--}}

Vassily SmyslovVasily Vasiliyevich Smyslov (Rusca: Васи́лий Васильевич Смысло́в)(d. 24 Mart 1921 Moskova) Rus Dünya Satranç Şampiyonu.

1954 yılında Mikhail Botvinnik`ten ünvan maçını kazanarak 7. dünya şampiyonu oldu. Smyslow`un kariyeri, uzun ömürlü satranç hayatının parlak bir örneğidir. Bu bakımdan Smyslow ancak 2. dünya şampiyonu Dr. Emanuel Lasker ile karşılaştırılabilir. Ancak, çok iyi bir sese sahip ve diplomalı klasik batı müziği şarkıcısı olan Smyslow satranca, Lasker`e göre çok daha fazla zaman ayırabiliyordu.

Satrancı 6 yaşında öğrendi. Hem babası hem dedesi satrancı cok seven amatördüler. Okul öğrencisi olduktan sonra Moskova "Gençlik evi"nin çok iyi olan Satranç Şubesine girdi ve orda hızlı bir şekilde bilgilerini ve kuvvetini arttırdı. O zaman da Smyslow olanak içinde karışık olmayan hafifçe daha üstün konumları yeğliyordu. Bu gibi küçük avantajları kusursuz denebilecek şekilde kazançlara çeviriyordu. Bu son karakteristik özellikleriyle Smyslow, satranç tarihinin en büyük "oyunsonları ustalarından" biri oldu. Bu sahada "kale finalleri teorisi" adlı eseri yazdı. Stili, ilginç stratejik fikirleri bakımından zengindir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.