--}}

Tupi

Tupi, Avrupalı sömürgeciler ilk kez Brezilya kıyılarına ayak bastıklarında, bölgede konuşulan diller topluluğuna verilen addır.

Tupi, Avrupalı sömürgeciler ilk kez Brezilya kıyılarına ayak bastıklarında, bölgede konuşulan diller topluluğuna verilen addır.

Brezilya`ya ilk ayak basan ve bölgede nereye gidilirse gidilsin, yerlilerce konuşulan dillerin benzeştiğini gören Portekizli`ler, bu dilleri o zamanlar "lí­ngua geral" ("genel dil") olarak adlandırmışlardılar. Bu dillerden ``Nheengatu`` ("iyi dil") günümüzde de Rio Negro yöresindeki yerlilerce konuşulur.

Tupi aynı zamanda, Brezilya`da ilk olarak Amazon bölgesine yerleşip, sonra zamanla güneye inip Atlantik kıyılarına yayılan başlıca Amerikalı yerli topluluğuna verilen addır.

16. Yüzyıldan başlayarak, Tupi`ler Portekizli ve İspanyalı sömürgecilerce köleleştirilmiş ya da soykırıma uğratılmışlardır. Bu etnik temizlikten kurtulanların torunları, günümüzde özerk yerli yerleşim bölgelerinde yaşamaktadırlar.

Tupi-Guarani dil topluluğu da, daha büyük Tupi topluluğunun bir parçasıdır.

BakınızKaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

Tupi

1. anlamı amazon halki.

Tupi

Tupi İngilizce anlamı ve tanımı

Tupi anlamları

  1. (noun) An Indian of the tribe from which the Tupian stock takes its name, dwelling, at the advent of the Portuguese, about the mouth of the Amazon. Also, their language, which is the basis of the Indian trade language of the Amazon.

Tupi tanım:

Kelime: Tu·pi
Söyleniş: tü-'pE, 'tü-(")
İşlev: noun
Türleri: plural Tupi or Tupis
1 : the language of the Tupi people
2 : a member of a group of Tupi-Guaranian peoples of Brazil living especially in the Amazon valley

Tupi

İngilizce Tupi kelimesinin İtalyanca karşılığı.
agg. e s. - 1. gruppo etnico del Brasile e del Paraguay 2. (s. m. sing.) tupi (lingua)

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Tupi
Tupi