Tootsie

Tootsie'', 1982 yılı ABD yapımı sinema filmi.

Tootsie'', 1982 yılı ABD yapımı sinema filmi. Yönetmenlik ve yapımcılığını Sydney Pollack'ın üstlendiği Tootsie, klasikler arasında yer alan bir komedi filmidir. 1998'de ABD Kongre Kütüphanesi'nde "kültürel açıdan önemli" filmler arasında kabul edilerek Ulusal Film Kayıt Listesi tarafından koruma altına alınmış olup, ayrıca "Top 40" listesinde yer almaktadır. Filmdeki oyunculuğu ile Jessica Lange "en iyi kadın oyuncu", Akademi Ödülü kazanmıştır. Yönetmen Pollack'da filmde bir rolde oynamıştır.

Konusu

} New York'lu Michael Dorsey, geçimini oyunculuk dersleri vererek sağlayan işsiz bir oyuncudur. Kadın oyuncu aranan bir dizi çekimleri için kadın kılığına girerek seçilir. Pembe dizi izleyici kitlesince büyük ilgi görerek popüler olur. Michael Dorsey kadın olarak sevilen, aranan bir oyuncu olmuştur. Ancak işlerin karışmasına yol açan bir gelişme olacaktır: Sırrını hiç kimsenin bilmediği Dorsey, dizinin başrol oyuncusu Julie Nichols'e aşık olmuştur. }

Oyuncular ve karakterler

Kaynaklar

Vikipedi

Tootsie 1982 yapımı film

Michael Dorsey, New York'ta yasayan işsiz bir oyuncudur. Bir taraftan oyunculuk dersleri veriyor bir taraftan da filmlerde, tiyatrolarda rol almak icin denemelere gidiyor. Fakat bir turlu istedigi rolleri alamiyor, ya çok kısa buluyorlar kendisini, ya baska birini dusunuyoruz diyorlar v.s. Birgun yakin arkadasi Sandy ile televizyonda yayinlanan bir pembe dizi için prova yapiyorlar. Sandy'e destek olmak icin onunla beraber gidiyor ve kaderin cilvesiyle sonradan rolu kendisi alıyor. Tabii Michael Dorsey olarak değil ama Dorothy Michaels olarak. Bunu yaparken de söylediği sadece arkadaşi Jeff (Bill Murray) ile beraber hazirladikları tiyatro oyunu için gerekli parayı kazanmak. Bundan sonra Michael, ikili bir hayat sürmeye başlıyor. Aynı dizide rol alan Julie (Jessica Lange) ile tanişmasi işleri iyice kariştiriyor. Çünku Michael Julie'ye aşık oluyor.

Oyuncular

Oyuncu Karakteri
Bill Murray Bu filmde 32 (şu anda 69) yaşında Jeff Slater

Diğer anlamları

tootsie

İngilizce tootsie kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. prostituje

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Tootsie
tootsie