Tom Thomson

Ünlü

Ünlü | adı=Tom Thomson | Resim= | başlık= | Doğum tarihi= 5 Ağustos 1877 | Ölüm tarihi= 8 Temmuz 1917 | Doğduğu ülke= Ontario, Kanada | Öldüğü ülke= Ontario, Kanada | Meslek=Ressam

Thomas John Thomson (5 Ağustos 1877 - 8 Temmuz 1917) Kanadalı ressam.

Tom Thomson Claremont, Ontario`da doğdu. Leith`de büyüdü. 1899 yılında babasının arkadaşı William Kennedy`nin makina dükkanında çıraklık yapmaya başladı, burada ciddi bir yanık kazası atlattı. Aynı yıl Boer Savaşı`na katıldı. 1901`de Chatham, Ontario`da ticari ilimler okuluna gitse de sekiz ay sonra bıraktı ve ağabeyi George Thomson`ın yaptığı gibi Seattle, Washington`na gitti. Orada ilk aşkı Alice Elinor Lambert ile tanıştı. 1904`de Kanada`ya döndü, 1905-1906 yıllarında William Cruikshank`ın yanında çalıştı. In 1907`de Thomson; Toronto merkezli, sanatsal dizayn şirketi Grip Ltd.`ne katıldı. (daha çok ``The Group of Seven`` şeklinde anılır.)

Thomson, adını Algonquin kızılderili kabilesinden alan Algonquin Park`a ilk ziyaretini 1912`de yapar. Bu park daha sonra sanatçının sık sık geleceği bir ilham yeri olacaktır. 1913`de Ontario Sanatçılar Birliği`ne ``(Ontario Society of Artists)`` katılır. 1914`de eserleri Kanada Ulusal Galerisi`nde sergilenince üye olarak kabul edilir. Canoe Gölü`nde stüdyo ve atölyesini diğer sanatçılarla da paylaşır. 1914`den sonra itfaiyeci, korucu ve bir rehber olarak Algonquin Park`a hizmet verir. Bunu takip eden üç yılda en ünlü eserleri ``The Jack Pine``, ``The West Wind`` ve ``The Northern River`` adlı çalışmalarını ortaya çıkarır.

Esrarengiz ÖlümüThomson, Algonquin Park`ın içindeki Canoe Gölü`nde 8 Temmuz 1917 günü bir gezi esnasında kaybolur, cesedi 8 gün sonra gölde bulunacaktır. Resmi ölüm nedeni boğulma olarak açıklansa da, ölümünün üzerinde soru işaretleri kalkmamıştır. Alman-Amerikan kökenli Martin Blecher, Jr. adlı komşusu tarafından öldürüldüğü de dahil olmak üzere bir çok spekülasyon ortaya atılmıştır.

Sanatı ve Tekniği

Thomson, Toronto`lu Grip Ltd.`nde grafik dizayncı olarak da çalıştı. Eleştirmenlerce 1912 yılına kadar stili oturmadığı belirtilen sanatçının, Algonquin Park günleri ile birlikte doğa canlandırmalarında yaratıcılığını geliştirdiği gözlemlenmektedir. Yaptığı küçük boyutlu gözlemler 1912`den öldüğü 1917 yılına kadar yüzlerce olmuştu. Bu çizimler başta Ontario Sanat Galerisi (Toronto) ve Ulusal Kanada Galerisi (Ottawa) olmak üzere pek çok yerde sergilenmiştir.

``The Jack Pine``, ``Northern River`` ve ``The West Wind`` çalışmaları sanatçının geniş perspektifli yağlıboya çalışmalarıdır. ``The Group of Seven`` üyesi sanatçılarla etkileşim sanatçının görüşünü şekillendirmiştir.

Thomson`ın sanat anlayışı post-empresyonistler olan Vincent Van Gogh ve Paul Cezanne`ı andırmaktadır. Grafik tasarımları ise 19. yüzyıl akımı ``"Arts and Crafts"`` sanatçıları ile benzerlik göstermektedir.

2002 yılında, Ulusal Kanada Galerisi sanatçının eserlerini Picasso, Renoir ve ``the Group of Seven`` sanatçıları ile birlikte sergilemiştir.

Joyce Wieland, The Far Shore adlı filmiyle Tom Thomson`ın hayatı ve ölümünü sinemaya uyarlamıştır.

1970 yılında basılan, Judge William Little`ın The Tom Thomson Mystery`` adlı kitabı sanatçının yaşamını esrarengiz ölümü üzerinde yoğunlaşarak anlatmaktadır.

The Tragically Hip adlı grubun "Three Pistols" adlı parçasının kaynağı sanatçı Tom Thomson`dır.

Kaynaklar

  • ``The Silence and the Storm`` Harold Town and David Silcox, Joan Murray.
  • Roy MacGregor`ın romanı ``Shorelines`` (2002 adı ``Canoe Lake``)
  • Lehto, Neil J. ``Algonquin Elegy Tom Thomson`s Last Spring``. iUniverse, 2005. ISBN 0-595-36132-3
  • Little, William T. ``The Tom Thomson Mystery``. Toronto: McGraw-Hill Ryerson, 1970. ISBN 0-07-092655-7
  • Murray, Joan. ``Tom Thomson: The Last Spring``. Toronto: Dundurn, 1994.
  • Town, Harold and David Silcox. ``The Silence and the Storm`` Toronto: McClelland and Stewart, 1977.


LinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.