--}}

Tom Hanks

İster ping-pong oynayan bir safdili ya da adalet için mücadele veren eşcinsel bir avukatı ister sevgilisi tarafından terkedilmiş bir dulu, yüksek basınç altında kalan bir astronotu ya da Woody adındaki oyuncak şerifi canlandırsın, oynadığı her filmde yeteneğini gözler önüne seren Tom Hanks, Hollywood'un bir numaralı aktörü olduğunu ispatlamayı başarıyor.

İster ping-pong oynayan bir safdili ya da adalet için mücadele veren eşcinsel bir avukatı ister sevgilisi tarafından terkedilmiş bir dulu, yüksek basınç altında kalan bir astronotu ya da Woody adındaki oyuncak şerifi canlandırsın, oynadığı her filmde yeteneğini gözler önüne seren Tom Hanks, Hollywood'un bir numaralı aktörü olduğunu ispatlamayı başarıyor.

Özellikle " Forrest Gump " ve " Apollo 13 "ün gişede 500 milyon dolar gibi inanılmaz bir hasılat getiren filmleriyle film şirketlerinin en gözde oyuncusu haline gelen Hanks, bir yandan para kazandırırken kendi de kazanmasını biliyor. Chabot Koleji'nde aldığı eğitim sırasında izlediği Eugene O'Neills'ın " The Iceman Cometh " filminden etkilenen aktör bundan sonra oyuncu olmaya karar verir. Bu amaçla Californiya Üniversitesi'nin drama programına katılan Hanks, Çehov'un ünlü oyunu Vişne Bahçesi'nde sergilediği performans ile beğeni topladı ve Ohio'da düzenlenen Shakespeare Festivali'nde çalışmaya hak kazandı. Buradaki üç sezon süren klasik eğitimin sonunda okulu bırakarak New York City'e yerleşen aktör, ilk olarak 1980 yapımı " He Knows You're Alone " filminde rol aldı. Daha sonraları Taxi, The Love Boat, Family Ties ve Happy Days gibi birçok TV dizisinde oynayan Hanks, Ron Howard'ın " Splash " filminden başlayarak birçok Hollywood filminde rol aldı.

1993 yapımı " Philadelphia " adlı filmde canlandırdığı hak mücadelesine giren bir AIDS'li avukat rolü ile En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar Ödülü'nün sahibi oldu. Denzel Washington'un da rol aldığı bu filmin hemen ardından " Forrest Gump "taki performansı ile ikinci kez aynı dalda Oscar'ı almaya hak kazanan aktör, gerçekleştirilmesi çok zor bir başarıya imza attı.

Ron Howard'ın " Apollo 13 "ünde astronot Jim Lovell'ı canlandıran Hanks, kendisine üçüncü kez Akademi Ödülü'nü kazandırtan Steven Spielberg yapımı " Saving Private Ryan " ( Er Ryan'ı Kurtarmak ) adlı filmde rol aldı. Daha önce "Sleepless in Seattle" filminde beraber oynadığı Meg Ryan ile internet dünyasında birbirlerine aşık olan iki azılı düşmanın komik hikayesini konu alan " You've Got Mail " adlı filmde yer aldı.

Bir Frank Darabont filmi olan ve Stephen King'in romanından uyarlanan " The Green Mile "da ( Yeşil Yol ) suçlu kabul edilen bir mahkumun masum olduğuna inanan bir gardiyanı canlandıran Tom Hanks, ilkinde de görev aldığı " Toy Story 2 "de ( Oyuncak Hikayesi 2 ) Woody adındaki bir şerif oyuncağı seslendirdi.

Aktör, 2000 yılında gösterime giren Robert Zemeckis' in yönetmenliğini yaptığı " Yeni Hayat " isimli filmde, okyanusun ortasında ıssız bir adada Wilson isimli bir voleybol topunun arkadaşlığında yıllarını geçiren bir kazazedeyi canlandırıyor.

Tom Hanks 2002 yılında Oscar'lı yönetmen Sam Mendes'in filmi "Azap Yolu"nda Paul Newman'la birlikte başrölü paylaştı.

Filmografi 2002 Road To Perdition 2000 Cast Away 1999 The Green Mile 1999 Toy Story 2 1998 You've Got Mail 1998 Saving Private Ryan 1996 That Thing You Do! 1995 Toy Story 1995 The Celluloid Closet 1995 Apollo 13 1994 Forrest Gump 1993 Sleepless in Seattle 1993 Philadelphia 1992 A Leaque of Their Own 1992 Radio Flyer 1990 The Bonfire of the Vanities 1990 Joe Versus the Volcano 1989 Turner & Hooch 1989 The 'burbs 1988 Big 1988 Punchline 1987 Dragnet 1986 Every Time We Say Goodbye 1986 The Money Pit 1986 Nothing in Common 1985 The Man with One Red Shoe 1985 Volunteers 1984 Bachelor Party 1984 Splash 1980 He Knows You Are Alone

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Tom Hanks
Tom Hanks