--}}

Thomas Pynchon

Thomas Pynchon (d. 8 Mayıs 1937), Amerikalı romancı ve öykü yazarı. Yapıtlarında kara mizahla düş dünyasını birleştirerek modern toplumlardaki insanın yabancılaşmasını betimlemiştir.

Thomas Pynchon (d. 8 Mayıs 1937), Amerikalı romancı ve öykü yazarı. Yapıtlarında kara mizahla düş dünyasını birleştirerek modern toplumlardaki insanın yabancılaşmasını betimlemiştir.

1958`de Cornell Üniversitesi İngilizce bölümünü bitirdi. 1963`te ilk romanı ``V.`` ile Faulkner Vakfı Ödülü`nü kazandı. Romanda orta yaşlı bir İngilizin, Avrupa tarihinin önemli dönemlerinde çeşitli kılıklarda ortaya çıkan, doğaüstü niteliklere sahip, serüven tutkunu “V” adındaki kadını arayışı anlatılır. Pynchon, sanayi toplumlarını eleştirdiği sonraki romanı ``The Crying of Lot 4da (1966) geleceğin düşsel kapalı toplumlarını betimler. William Dean Howells Madalyası`nı kazanan ``Gravity`s Rainbow`` (Yerçekiminin Gökkuşağı) (1973) adlı yapıtı 20. yüzyıl edebiyatının önemli yapıtlarından biridir. II.Dünya Savaşı sonrası Almanya`sında “Bölge” denilen bir yerde geçen romanda yerçekimi engelini aşacak gizli bir “V-2” roketini arayan çok sayıdaki garip karakterden biri olan Amerikalı bir askerin serüvenleri çerçevesinde, çağdaş dünyada insanın önündeki ikilemler ele alınır. Sonraki romanları ``Vineland`` 1990`da, ``Mason and Dixon`` (Mason ve Dixon) ise 1997`de yayımlanmıştır. Ulusal Kitap Ödülü`nü kazanan Pynchon`un az sayıdaki öyküsü arasında, teknik dili ve bilimsel mecazları ilk kez geniş ölçüde kullandığı ``Entropy`` (Entropi) (1960) ile küçük kasaba insanındaki bağnazlığı ve ırkçı eğilimleri işlediği ``The Secret Integration`` (Gizli Bütünleşme) (1964) sayılabilir. Bu son öykü ``Slow Learner`` (Yavaş Öğrenen) (1984) adlı kitabı içinde yer alır.

Hiç fotoğraf çektirmeyen, basın mensuplarından ısrarla kaçan Pynchon`un kişiliği, bugün Amerikan medyasında bir efsane halini almıştır.

Pynchon`un hiçbir eseri Türkçe`ye çevrilmemiştir.

Eserleri

Romanları

Öyküleri  • Slow Learner (Yavaş Öğrenen) (1984)
DEFAULTSORT:Pynchon, Thomas

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.