--}}

The Beatles

The Beatles, İngiltere'nin Liverpool kentinde kurulmuş bir müzik grubuydu. the Beatles hem sanatsal hem de ticari başarılarıyla tarihte büyük bir üne kavuşmuşlardır. Grup, birçok satış rekorları kırıp elliden fazla şarksıyla liste başarısı göstermiştir.

The Beatles, İngiltere'nin Liverpool kentinde kurulmuş bir müzik grubuydu. the Beatles hem sanatsal hem de ticari başarılarıyla tarihte büyük bir üne kavuşmuşlardır. Grup, birçok satış rekorları kırıp elliden fazla şarksıyla liste başarısı göstermiştir. Amerika'da büyük bir başarıya ulaşmış ilk İngiliz grubu olan the Beatles, sadece Amerika'da yirmi tane liste başı şarkısı bestelemiştir. Bu olay, yirmibirinci yüzyılın en büyük müzik akımı olarak görülmektedir. EMI, 1985'te grubun yaklaşık olarak bir trilyonun üzerinde satış yaptığını hesaplamıştır. Grubun, Paul McCartney tarafından yazılıp söylenen "Yesterday" adlı şarkısı müzik tarihinin en çok coverlanan şarkısıdır.

The Beatles, kendi materyallerini besteleyen ve birçok müzik tarzını içeren (ezgi, ska, psychedelic müzik, blues, heavy metal, country müzik) ilk rock akımlarındandır. Birçok yeni müzik tarzına kapı açan grup aynı zamanda birçok yenilikçi prodüksyon tekniklerine de öncülük etmiştir. 1967'de çıkardıkları Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band albümleri genel olarak ilk konsept albümü olarak görülür. Grubun giysileri, saç tarzları, müzik enstrumanı seçimleri, etkin oldukları dönemin modasını belirlemiştir. Grubun etkisi, müzik sahnesini aşıp sosyal ve kültürel bir devrim niteliğine ulaşmıştır.

"Fab Four" (Türkçesi Aşmış Dörtlü olarak çevrilebilir) olarak nitelendirilen the Beatles'un üyeleri John Lennon (1940-1980), Paul McCartney (1942), George Harrison (1943-2001) ve Ringo Starr (1940)'dır. Grupta Harrison'ın bariz katkıları olsa da şarkıları genellikle Lennon ve McCartney yazmaktaydı. İlk albümlerinin prodüktörlüğünü üstlenen George Martin, Let It Be albümleri dışındaki tüm albümlerinin prodüktörlüğünü de yaparak grubun müziğinde açıkça etkili olmuştur.

The Beatles, 1963'ün sonlarında İngiltere'de sansasyon yarattı. Beatlemania olarak anılan bu çılgınlık 1964'ün başlarında Kuzey Amerika'ya da sıçradı ve daha sonraları tüm dünyaya yayıldı. Amerika'daki kariyerlerine eski Amerikan rock 'n' roll ve R&B öncülerinin şarkılarını coverlayarak başladılar. Elvis Presley, Buddy Holly, Bob Dylan ve Carl Perkins gibi beyaz sanatçılara saygı duymalarının yanında Chuck Berry, Little Richard, Ray Charles ve Larry Williams gibi siyah sanatçıları da örnek aldılar. Kariyerlerinin başında bu sanatçıların stillerini örnek alırken daha sonraları kendi sanat fikirlerini ortaya çıkardılar. Müzik anlayışları beş yıllık bir sürede hareketli ve basit olan "She Loves You" ve "I Want to Hold Your Hand" gibi şarkılardan Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band ve Abbey Road albümleri gibi sanatsal eserlere dönüştü. Kendi şarkılarını yazarak, kayıt stüdyolarının tüm olanaklarını genişleterek, kalite ve özgünlük için çabalayarak the Beatles popüler müzikte uzun yıllar süren bir etki yaratmıştır. The Beatles müzik kariyerlerinin dışında beş filmde de oynamışlardır (A Hard Day's Night, Help!, Magical Mystery Tour,Yellow Submarine, Let It Be). 1960lardaki gençlik akımlarının sembolü olmaları konusunda basından daha önce hiç görülmemiş bir şekilde tepki alan grup, 1970'de grup üyeleri arasında çıkan sorunlar yüzünden dağıldı.

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

The Beatles

İngilizce The Beatles kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
los "Beatles" (famoso grupo musical británico)

The Beatles

İngilizce The Beatles kelimelerinin Fransızca karşılığı.
les Beattles, groupe de musique pop fondé en 1962 qui a connu un succès international et qui s'est séparé en 1970

The Beatles

İngilizce The Beatles kelimelerinin Almanca karşılığı.
die Beatles (Popgruppe)

The Beatles

İngilizce The Beatles kelimelerinin İtalyanca karşılığı.
Beatles (gruppo musicale dell'Inghilterra)

The Beatles

İngilizce The Beatles kelimelerinin Portekizce karşılığı.
Os Beatles, legendária banda britânica de rock muito ativa nos anos 60 e 70 (formada por John Lennon ,1940-1980), Paul McCartney, George Harrison, 1943-2001, e Ringo Star)

The Beatles

İngilizce The Beatles kelimelerinin Flemenkçe karşılığı.
De Beatles

The Beatles

legendary British rock and roll band that was active from the early 1960's to 1970, the original British "fab 4" (made up of John Lennon {1940-1980} , Paul McCartney, George Harrison {1943-2001} and Ringo Star)

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

The Beatles
The Beatles