Tevfik Hadi Baysal

Tevfik Hadi Baysal, (d. 1297 (1881) İstanbul Türkiye) - (ö. 15 Mayıs 1949 Çankaya, Ankara Türkiye), Türk bürokrat.

Tevfik Hadi Baysal, (d. 1297 (1881) İstanbul Türkiye) - (ö. 15 Mayıs 1949 Çankaya, Ankara Türkiye), Türk bürokrat.

Orta öğrenimini Numune-i Terakki ve Mercan İdadilerinde tamamladı. Hukuk Mektebinden 1325 (1909)`da mezun oldu. 5 Ağustos 1930 - 17 Temmuz 1934 tarihleri arasında Emniyet Genel Müdürlüğü yapmıştır. 1924-1925 yılları arasında Siverek Vali Vekilliği, 1925-1930 yılları arasında Mardin, 1934-1939 yılları arasında Seyhan (Adana), 1939-1941 yılları arasında Isparta ve 1941-1946 yılları arasında Kütahya Valiliği yapmıştır. 1946 Temmuz`da Kütahya Valiliği`nden emekli olmuştur.ref|dipnot1

14 Şubat 1965 ile 13 Şubat 1967 tarihleri arasında 11. ve 12. Dönem Mimarlar Odası başkanlığı yapan Haluk Baysal`ın babasıdır.

Dipnotlar

  1. not|dipnot1 ``1923-2004 DÖNEMİ EMNİYET GENEL MÜDÜRLERİ BİYOGRAFİLERİ``


Mardin valileri Adana Valileri Isparta Valileri Kütahya valileri Emniyet Genel Müdürleri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.