Terörizmle Savaş

içerisinde yer alan devletler]Terörle Savaş veya Terörizmle savaş olarak adlandırılan ve Amerika Birleşik Devletleri`nin 11 Eylül Olaylarından sonra ABD Başkanı George W. Bush tarafından başlatılan bir kampanyadır. Birçok ülke tarafından kabul gören bu kampaya terörizmin önüne geçmek için çeşitli askeri, politik, yasal, dinsel ve özel faaliyetleri kapsar. Bu kampanya Büyük Ortadoğu Projesi`nin (BOP) de bir parçasıdır.

Bu çerçevede ABD`nin tek başına veya başka devletlerin desteğini alarak yaptığı birçok harekat vardır.

Dünyada Yürütülen Kampanyalar ve Harekatlar

Kuzey Amerika

11 Eylül 2001 Olayları

11 Eylül 2001 de meydana gelen dört olay ABD Hükümeti tarafından ABD`de sivilleri ve askerleri hedef alarak yapılmış bir dizi terör saldırısı olarak açıklanmıştır.Amerikan hükümetinin araştırmasına ve 11 Eylül Komisyon Raporu`na göre yolcu uçaklar Usame Bin Ladin`in lideri olduğu El Kaide terör örgütünün 19 üyesi tarafından kaçırıldı ve eylem gerçekleştirildi.

Afrika

Sahara Labelled Map|float=right

Özgür Afrika Boynuzu Harekatı(ÖABH)

Boynuzu (Kuzeydoğu Afrika), Afrikanın Kuzeydoğusunda boynuz şeklinde Arap yarım adasına doğru uzanan ve Cibuti, Eritre, Etiyopya ve Somali ülkelerini içine alan bölümdür. ABD tarafından Özgür Afrika Boynuzu Harekatı(ÖABH), İngilizce adıyla Operation Enduring Freedom - Horn of Africa (OEF-HOA) harekatı gerçekleştirilmektedir. Buradaki operasyonlar ABD 5. Filo komutasında çok uluslu bir güç tarafından yapılmaktadır. Buradaki çok uluslu güç Birleşik Görev Gücü-150(BGG-150) İngilizce olarak Combined Task Force 150 (CTF-150) olarak adlandırılan ve ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, Kanada ve Pakistan`dan oluşan güçtür. Avusturalya, Hollanda, İtalya, Portekiz, Türkiye ve Yeni Zellanda da aktif olarak katılmasa da destek vermektedir. ÖAB sadece deniz kuvvetlerinden oluşmakta ve Cibuti`den ikmal desteği almaktadır. Bahreyn komuta Merkezi olarak kullanılmaktadır.

Özgür Sahra(ÖSH)

`den" target="_blank"> Atlas Okyanusu`na uzanan verimli bölge]Bu harekat Kuzey Afrika`da Sahra Çölü etrafındaki ülkeleri kapsar. Bu Ülkeler Burkina Faso, Cezayir, Çad, Eritre, Fas, Nijer, Nijerya, Mali, Moritanya ve Sudan`dır. ABD tarafından Özgür Sahra Harekatı(ÖSH), İngilizce adıyla Operation Enduring Freedom - Trans Sahara (OEF-TS) harekatı gerçekleştirilmektedir. Buradaki operasyonlar ABD 6. Filo komutasında çok uluslu bir güç tarafından yapılmaktadır. Buradaki çok uluslu güç Müşterek Görev Gücü (MGG) İngilizce olarak Joint Task Force (JTF) olarak adlandırılan ve ABD Avrupa Komutanlığının parçasıdır. 2007 yılı itibariyle yeni olarak ABD Afrika Komutanlığı kurulması ve burayla irtibatlı bir şekilde çalışması söylenmektedir. İtalya`nın Sicilya Adası`nda bulunan Sigonella NATO üssü komuta Merkezi olarak kullanılmaktadır.

Avrupa

Aktif Çaba Harekatı(AÇH)

Aktif Çaba Harekatı(AÇH) İngilizce adıyla Operation Active Endeavour akdenizdeki NATO Deniz Harekatıdır. Harekatın amacı teröristlerin hareketlerini ve silah elde etmelerini kısıtlamak amacıyla NATO nun 5. maddesi uyarınca Akdeniz`de oluşturulmuştur. NATO nun SNMG1 ve SNMG2 güçleri tarafından icra edilmektedir.

Orta Doğu

Özgür Irak Harekatı(ÖIH)

`ın teröristlere silah sağladığı gerekçesiyle yapılan harekattır. Bu harekatla Irak işgal edilmiş ve Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir. İktidarda bulunan yönetim dağıtılarak Çok Uluslu Güç kontrolünde yeni bir yönetim oluşturulmuştur. Saddam Hüseyin bu oluşturulan yönetim tarafından yargılanarak idam edilmiştir.

Lübnan ve 2006 İsrail-Lübnan Savaşı

2006 yılında 6 İsrail askerinin Lübnan sınırları içerisinde yerleşmiş olan Hizbullah Militanlarınca kaçırılmasıyla başlayan 2006 İsrail-Lübnan Savaşı sonrası bölgeye Birleşmiş Milletler Geçici Gücü (United Nations Interim Force in Lebanon (UNIFIL)) yerleştirilmiştir.

Suudi Arabistan`daki Bombalama Eylemleri

Suudi Arabistan`ın ABD`ye destek vermesi dolayısıyla yapıldığı söylenen bombalama eylemleri. Bombalamalar güvenlik güçlerini, yabancı işçileri ve turistleri hdef almaktadır.

Gazze Şeridi ve Batı Şeria

Yıllardır süre gelen İsrail-Filistin sorunu. El-Fetih ve Hamas örgütlerinin yaptığı eylemler. İsrailin bölgeye yaptığı harekatlar.

Orta Asya ve Güney Asya

Afganistan

Nev-York da meydana 11 Eylül Olayları sonrasında ABD hükümetince sorumlu tutulan El-kaide ve Taliban`a karşı yapılan harekatlar ve Afganistan`ın işgali.

Hindistan

Ülkedeki Taliban bağlantılı gruplar. Keşmir Sorunu. Ülkedeki bombalama eylemleri.

Pakistan

Ülkedeki Taliban bağlantılı gruplar. Keşmir Sorunu.

Güney Doğu Asya

Endonezya

Bali ve Jakarta`da düzenlenen bombalama eylemleri

Filipinler

Büyük Okyanustaki ABD Özel Harekatlar komutanlığı Filipinlere konuşlanmıştır. Terörizmle savaşta Filipinler`e destek vermektedir.

Rat protiv terorizma Rat protiv terorizma دہشت پر جنگ

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.