Teks

Teks (İtalya'daki adıyla Tex), western tarzı İtalyan çizgiroman serisi. Yazar Gian Luigi Bonelli ve çizer Aurelio Galleppini (Galep) tarafından yaratıldı.Teks (İtalya`daki adıyla Tex), western tarzı İtalyan çizgiroman serisi. Yazar Gian Luigi Bonelli ve çizer Aurelio Galleppini (Galep) tarafından yaratıldı. Adını baş kahramanı ``Teks Willer`` `den alır.

Teks Willer bir ranger`dir ve Navajo kızılderililerinin şefidir. Kızılderililer arasında ``Gece Kartalı`` adıyla tanınır. Ayrımcılık ve önyargı karşıtı, şiddete başvurmaktan kaçınmayan, kural ve kanunlardan çok kendi doğrularına önem veren bir kişiliği vardır. Maceraların çoğunda kızılderili haklarını korumak için çaba gösterir. Öte yandan siyahi Amerikalılar, çoğu kez woodoo tarikatı üyesi kötü kişiler olarak tasvir edilir ve Teks`in düşmanlarıdır. Başlıca arkadaşları Kit Carson (tarihi Amerikan kaşifine dayanır), oğlu Kit Willer, ve Navajo savaşçısı Tiger`dir. Bunlar dışında bilge El Morisco gibi daha seyrek karşılaştığı çok sayıda dostu vardır. Başlıca düşmanı ise kara büyücü Mefisto ve oğlu Yama`dır.

İlk macerası 1948`de İtalya`da yayımlandı. Bu ülkede 20. yy`da en çok satan çizgiroman serisi oldu. 70`li yıllarda Türkiye`de yaygınlaştı. 90`lı yıllarda Doğan Holding grubunun İtalyan ortaklığıyla kurduğu Doğan Egmont Yayıncılık AŞ tarafından yeniden yayımlanmaya başlandı. Güney Hindistan, İsrail, Norveç, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Sırbistan ve Brezilya`da da popüler oldu. ``İngilizce Vikipedi``, Tex maddesi, 10 Haziran 2007, 11:55 sürümü

Türkiye`de Teks maceralarını basan yayınevleri şunlardırhttp://www.resimliroman.net/kahramanlar/teks/ www.resimliroman.net:
  • Ceylan Yayınları (1961 - 1969) (1978 - 1986; 186`lık, 86`lık ve 5`lik seriler))
  • Zuhal Yayınları (Süper Tex, 1970 - 1978, 380 sayı)
  • Inter
  • Alfa Yayıncılık (1991, 33 sayı)
  • Galaksi Yayıncılık (10 sayı)
  • Doğan/Egmont (AD, DE - 1996)
  • Aksoy Yayınları (2000)
  • Maceraperest (200? -)


KaynakçaŞablon:Çizgi romanlar

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Teks
Teks