TED Ankara Koleji

Türk Eğitim Derneği (TED) Ankara Koleji Ankara`da ilk ve orta öğretim düzeyinde eğitim veren bir vakıf okuludur.

Türk Eğitim Derneği (TED) Ankara Koleji Ankara`da ilk ve orta öğretim düzeyinde eğitim veren bir vakıf okuludur.

Türkiye Cumhuriyeti`nin kuruluşu ile birlikte Mustafa Kemal Atatürk`ün öncelikli olarak üzerinde durduğu ve gelişmesi için her türlü yatırımı desteklediği alanlardan biri eğitim olmuştur. Bu çerçevede M. K. Atatürk`ün 1925 yılında Mecliste yaptığı ve özel kişi, kuruluşları eğitime katkı yapmaya çağıran konuşması, ``Türk Maarif Cemiyeti`` ve Atatürk`ün özlemini duyduğu nitelikli Türk okullarının açılması için ilk adım niteliğini taşımıştır. Türk Maarif Cemiyeti, bugünkü ismiyle Türk Eğitim Derneği, M.K Atatürk`ün çağrısı üzerine cumhuriyeti kuran kadroların önderliğinde 31 Ocak 1928 tarihinde kurulmuştur.

İlk başkanı Türkiye`nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü olan Türk Eğitim Derneği, 1929 yılında kabul edilen amblemindeki ayı Türk Bayrağı`ndan, eğitim sembolü olan meşalesini derneğin amacından, yıldızları ise ilk yönetim kurulunun beş üyesine duyulan saygı ve sevgiyi ölümsüzleştirmek amacından almıştır.

Türk Eğitim Derneği, 1930-1931 eğitim ve öğretim yılında Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde açılan anaokulu ile eğitim faaliyetlerine başlamış ve 1931, 1933 ve 1936 yıllarında açılan ilkokul, ortaokul ve lise kısmıyla beraber bugünkü TED Ankara Koleji oluşturulmuştur. 1963 yılında yönetimi TED Ankara Koleji Vakfı`na bırakılan okul, günümüze kadar 26 bini aşkın mezun vermiştir.

1937 yılından 2003-2004 öğretim yılı sonuna kadar Ziya Gökalp Caddesi üzerinde bulunan binalarda öğretim yapan kurum, 2000 yılında temeli atılan İncek Kampüsü Lise Binasının 2003 yılında hizmete açılmasıyla birlikte lise kısmını, 2004-2005 öğretim yılından itibaren de tüm birimlerini yeni kampüsüne taşımıştır.

Linkler

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

TED Ankara Koleji
TED Ankara Koleji