--}}

Tabula Rasa (felsefe)

Tabula rasa veya tabula rosa David Hume`un ortaya attığı "boş levha" önermesine işaret eder. Bir empirist olan Hume`a göre, zihnimizde doğuştan gelen bir fikir yoktur. Bununla birlikte, Hume, nedenselliğe de karşı çıkar. Şeyler arasında kurduğumuz zamansal ve uzamsal ilişkiler, onların kendilerinde özellikleri değil, bizim deneyimsel alışkanlıklarımızla ilgilidir. (Buradaki "deneyimsel" kavramı bilinçli yürütülmüş bir aşama değil, salt tanıklıktır.) Olgula

Tabula rasa veya tabula rosa David Hume`un ortaya attığı "boş levha" önermesine işaret eder. Bir empirist olan Hume`a göre, zihnimizde doğuştan gelen bir fikir yoktur. Bununla birlikte, Hume, nedenselliğe de karşı çıkar. Şeyler arasında kurduğumuz zamansal ve uzamsal ilişkiler, onların kendilerinde özellikleri değil, bizim deneyimsel alışkanlıklarımızla ilgilidir. (Buradaki "deneyimsel" kavramı bilinçli yürütülmüş bir aşama değil, salt tanıklıktır.) Olgular arasındaki bağıntıları, kendi yöntemlerimizle bilemez, sadece onlara atıflarda bulunuruz. Doğa kurallarla işlemez, formülizasyon sahibi değildir. İnsanlar, doğayı ya da olguları algılayabilmek için, sistemler, formüller, öncelik-sonralık ilişkileri kurarlar.

Sonuç olarak Hume, bireyin zihnini bomboş bir levhaya benzetir. Kavramlar, olgular, bilgiler, sonradan, gözlem veya deneyleme yoluyla zihinde yer alır.Bu Locke`un görüşü olarak bilinir.

felsefe-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

  • oğuzhan aydın Avatar
    oğuzhan aydın - 2 ay önce
    Hume değil Locke olacak bu görüş Locke'a aittir.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.