--}}

Tövbe

Tövbe Nedamet, pişmanlık. İnsanın, işlemiş olduğu günahlarına pişmanlık duyup, Allahü tealadan af edilmesini, bağışlanmasını istemesi. Tövbe; dinimizde haram ve günah olan şeyleri işledikten sonra, pişman olup, Allahü tealadan korkmak, bir daha yapmamaya azmetmek, karar vermektir. Dünyada zarar hasıl olmasından korkarak pişman olmak, tövbe olmaz. Çeşitli günah işleyen bunlardan bazısında ısrar ederken, bazısına tövbe edebilir. Tövbeden sonra günahı tekrar işleyenin, tekrar tövbe etmesi ge

Tövbe Nedamet, pişmanlık. İnsanın, işlemiş olduğu günahlarına pişmanlık duyup, Allahü tealadan af edilmesini, bağışlanmasını istemesi. Tövbe; dinimizde haram ve günah olan şeyleri işledikten sonra, pişman olup, Allahü tealadan korkmak, bir daha yapmamaya azmetmek, karar vermektir. Dünyada zarar hasıl olmasından korkarak pişman olmak, tövbe olmaz. Çeşitli günah işleyen bunlardan bazısında ısrar ederken, bazısına tövbe edebilir. Tövbeden sonra günahı tekrar işleyenin, tekrar tövbe etmesi geçerlidir. Büyük günahın affolması için, tövbe etmek şarttır.

Günahtan sonra hemen tövbe etmek, farzdır. Tövbeyi geciktirmek de büyük günahtır. Bunun için de, ayrıca tövbe etmek lazımdır. Allahü tealanın emirleri olan farzları ve vacibleri yapmamanın günahı, ancak kaza etmekle affolur. Her günahın affı için kalple tövbe etmek ve dille istiğfar etmek, yalvarmak ve bedenle kaza etmek lazımdır. Yüz kere tesbih etmek; yani “Sübhanallah-il-azim ve bihamdihi” demek, sadaka vermek ve bir gün oruç tutmak günahın tövbesi için çok iyi olur.

Diğer anlamları

tövbe

Türkçe tövbe kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. repentance, penitence

tövbe

işlediği bir günah ya da suçtan pişman olarak bir daha yapmamaya karar verme.

tövbe

Türkçe tövbe kelimesinin Fransızca karşılığı.
pénitence [la]

tövbe

Türkçe tövbe kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Buße, Gelöbnis

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.