--}}

Svastika

Svastika (Sanskritçe: स्वस्तिक) ya da gamalı haç, tarih öncesi dönemlerden kalma sembol.

Svastika (Sanskritçe: Svastika) veya Gamalı haç, tarih öncesi dönemlerden kalma sembol. ``Gamalı haç`` ismi Yunanca gama (Γ) harfine ve haç şekline (+) atfen verilmiştir. Svastika kelimesi Sanskritçe`deki ``su`` (iyi) ve ``asti`` (olmak) kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. "İyi olmak, mutlu ve sağlıklı olmak" anlamlarına gelir. Oxford Dictionary of English 2e, Oxford University Press 2003, Swastika maddesi

Svastika Hinduizm, Budizm ve Jainizm`e göre kutsaldır. Kökeni pek çok antik uygarlığa, örneğin Mayalar, Navarrolar ve Sümerler`e, M.Ö. 4000`li yıllara dayanır. Birinci Dünya Savaşı`ndan sonra kurulan Alman Nazi partisi ve hükümeti tarafından amblem olarak kullanılmaya başlanmıştır. Vişnu`nun 108 sembolünden biridir ve kolları saat yönünde dönük olan şekliyle, başarı ve uğurun yanısıra hayatın kaynağı olan güneş ışığını simgeler. Kolları ters yöne dönük şekli ise geceyi ve uğursuzluğu ifade eder.

Svastika`nın dört kolu, dört kozmik gücü (ateş,su,hava,toprak) simgelemektedir. Ayrıca bazı kaynaklarda, eski dönemlerde bu sembol sayesinde dört kozmik gücün etki altına alınıp büyü yapıldığı belirtilir.ayrica dört kol dört kardes anlamindadir.birbirlerini secen ve ölene kadar dost olarak kalan dört kardes.birbirlerinden asla ayrilmazler her ne nedenle olursa olsun.

mitoloji-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Svastika
svastika