--}}

Sturmgeschütz

Sturmgeschütz (Almanca→"taaruz topu") , kısaca ‘’’StuG’’’ Nazi Almanyası'nın ordusu Wehrmacht tarafından II. Dünya Savaşı sırasında kullanılan taarruz toplarına verilen genel addır.

Sturmgeschütz`` (Almancaa†’"taaruz topu") , kısaca a€˜``StuG Nazi Almanyası ordusu Wehrmacht tarafından II.Dünya Savaşı sırasında kullanılan taarruz toplarına verilen genel addır. Bu araçlar piyade, panzer ve panzergrenadier birliklerine destek sağlamak üzere tasarlanmıştır. Araç genellikle 75 mmlik uzun namlulu bir top ve bunun üzerine monte edildiği bir tank şasesinden oluşuyordu. Taretleri bulunmuyordu. Bunun nedeni uzun namlulu topa ve bunu kullanacak mürettebata yer açmaktı. Ancak yanal atış açısı çok dardı ve hareket ahlindeki bir hedefi vurmak için bütün araç sağa veya sola dönüyordu.

II. Dünya Savaşının sonlarına doğru Alman ordusu tanklardan daha çok taaruz topu üretmiştir. Bunun sebebi Alman ordusunun artık önceliği, stratejik taarruz yerine stratejik savunmaya vermiş olmasıdır. Ayrıca bu araçlar tanklara nazaran üretimi daha ucuz çabuktu. Ayrıca yere yakın olmalarından ötürü vurulmaları güçtü. Bu sebepten neredeyse tanklar kadar iş gördüler. İşe yaramayan tankların şaselerinden de üretilebildiklerinden bu tanklara yeniden işlev kazandırdılar. Nerdeyse tüm StuG III ve StuG IV taarruz topları Panzer III ve Panzer IV şaseleri,nden üretildi.

Başlıca modelleri şunlardır :Linkler

commons|Sturmgeschutz

Genel bilgi

  • [http://www.williammaloney.com/Aviation/CanadianWarMuseum/Sturmgeschutz/index.htm Sturmgeschutz III Kanada Savaş Müzesi Ottawa


Portal|Askeriye

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Sturmgeschütz
Sturmgeschütz