--}}

Sihirli Yaratıklar (Harry Potter)

J. K. Rowling`in Harry Potter serisinde geçen sihirli yaratıkların listesidir. Bu listede cincüceler, evcinleri, kurt adamlar, testraller ve tek boynuzlu atlar bulunabilir.

J. K. Rowling`in Harry Potter serisinde geçen sihirli yaratıkların listesidir. Bu listede cincüceler, evcinleri, kurt adamlar, testraller ve tek boynuzlu atlar bulunabilir.

Bunlar;

Hedwig

Hedwig: Harry Potter`ın karbeyazı renkli baykuşudur.Kehribar renginde gözleri vardır ve oldukça zekidir.Bu baykuşu ona Diagon Yolu`ndan Hagrid almıştır.Kuş genellikle posta aracılığı ile kullanılıyor olsa da Harry Potter için çok önemlidir. Ancak Harry Potter ve Ölüm Yadigarları`nda Privet Drive`de Zümrüdüanka Yoldaşlığı ve Ölüm Yiyenler arasındaki bir çatışmada bir Avada Kedavra lanetinin uğraması sonucu ölür.ama bir ruh olarak odnfers de dolaşır ve harry ye istediği zaman görünür ama her seferinde görünmesi yüzünden face tarafından süre kısıtlanmıştır.

Grawp

Harry Potter`da, Grawp, Hagrid`in üvey kardeşidir. Annesi babasından ayrıldıktan sonra başka bir devle birlikte olmuş ve üvey kardeşi olan Grawp`u doğurmuştur. Harry Potter serisinin beşinci kitabı olan Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı`nda ise Hagrid devleri ikna etme görevinde dağlarda yaşayan devlerin arasında kardeşini bulur ve onu Hogwarts`ın yanındaki Karanlık Orman`a getirir. Grawp devlere göre küçük kalır; çünkü beş metredir (Devler ortalama 6-7 metre, en büyükleri ise 7,5 metredir).

Basilisk

Basilisk Harry Potter ve Sırlar Odası`ndaki efsanevi canavar;dev bir yılandır.Yüzlerce sene yaşayabilir.Örümcekler ondan kaçarlar.Basilik`in gözlerine bakan kişi hemen ölür.Harry Potter ve Sırlar Odasında basiliski Riddle`ın etkisinde kalıp Ginny Weasley serbest bırakmıştır.Basilisk daha önce 12 Haziran 1943 Tarihinde Mızmız Mytle `ı öldürmüştür.1993 te Harry tarafından Godric Gryffindor kılıcıyla öldürmüştür.

Böcürt

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı filminde geçen böcürt ün en önemli özelliği karşısındaki kişinin korktuğu kılığa girebilmesidir. Ancak böcürt`e karşı aklından komik bir şey geçirip "riddikulus" diyen büyücü onu komik bir hale dönüştürebilir.

Nagini

Nagini, Lord Voldemort`un yılanı. Voldemort`un hortkuluklarından biridir. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları kitabında Severus Snape`i öldürmüştür. Daha sonra Neville Longbottom onu Godric Gryffindor`un seçici şapkadan çıkardığı kılıcı ile öldürmüştür.(bu kılıcı şapkadan ancak gerçek gryffindorlular çıkarabilir)

Ruh Emiciler

J.K Rowling tarafından yazılan Harry Potter kitaplarındaki hayali yaratıklar.

Ruh Emiciler doğaları gereği kötü ve korku veren yaratıklardır,bunun nedeni ise ruhlarının olmamasıdır. İnsanların mutlulukları ve umutlarıyla beslenirler. Eskiden Azkaban Hapishanesi`nin gardiyanlarıydılar fakat Voldemort`un dönüşünden kısa bir süre sonra ona katıldılar. Bu yaratıklardan korunmanın tek yolu Patronus büyüsüür. Büyü bir çeşit mutluluk kalkanıdır ve yapmak oldukça zordur. Ayrıca Ruh Emiciler mugglelar tarafından görülemezler fakat hissedilebilirler. Üremeleri yoğun bir sise ve soğuğa neden olur.

Ruh emici saldırılarından sonra bir parça çikolata iyileşmeyi kolaylaştırır. Saldırıda alınan hasar kişinin geçmişte yaşadıkları veya ruh hali(Ruh emiciler mutlulukla beslendikleri için mutsuz birinde etkisi az olur) ile bağlantılıdır. Ruh emiciler, insanların bütün ruhunu emdikten sonra, son öpücük ile ruhlarının son parçasını da içine çeker.

Harry`e ilk patronusu öğreten Profesör Remus Lupin`dir. Harry`nin patronusu çatal boynuzlu geyik şeklindedir.

Ev cinleri

Ev Cinleri zengin büyücü evlerinde yaşar. Bir çeşit köledirler. Ancak efendileri onlara giysi veya onların kullanabileceği bir hediye verirlerse özgür olurlar. Şu ana kadar kitaplarda karşımıza çıkan ev cinler şunlardır:
  • Dobby(2. 4. 6. ve 7.kitapta)
  • Winky (4.kitapta)
  • Kreacher(5. 6. ve 7. kitapta)
  • Hokey (6.kitapta)
  • Hogwarts mutfak cinleri (4. ve 7. kitapta)


Ayrıca ev cinleri için E.R.İ.T kurulmuştur.(Ev Cini Refahını İlerletme Topluluğu`dur)

Testral

Testraller ilk olarak Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı`nda karşımıza çıkar. Testralleri görebilen insanlar herhangi birinin ölümünü görmüş insanlardır. Hogwarts`ta arabaları çekerler. Çok iyi yön duyguları vardır. Testrallere gidilecek yerin adının söylenmesi yeterlidir, onlar isteyeni istediği yere götürebilir. Boş ve ölü bakan gözleri vardır. Vücutlarında hiç yağ ve kas bulunmaz sadece kemikleri ve derileri vardır. Koyu renkli derileri kemiklerine yapışıktır ve tüm kemikleri sayılabilir. Bu yaratık bir pegasus türüdür. Büyük ölçülerde yarasa kanadına benzeyen kanatları vardır. Büyücüler genellikle bu yaratığı sevmezler. Çünkü ölümü çağrıştırır. İngiltere`de testralleri ehilleştirmiş tek kişi Hagrid`dir.

Inferius

Inferius (çoğul:Inferi) Harry Potter dizisindeki bir karakterdir. Aslında Inferiuslar cansızdır fakat kara büyü kullanılarak yeniden canlanabilirler. Onu yaratan büyücü veya cadı tarafından bir kukla gibi kullanılırlar. Mağaralarda özel görev alırlar. Zombilerin bir çeşidi olarak da düşünülebilir. Eskiden Lord Voldemort Inferiusları hizmetkarları olarak kullanmıştır. Sadece ateş ile durdurulabilirler. İsimlerinin kaynağı Yunan ölüm tanrısı Hadestir. Hades`in takma ismi Inferidir.

Harry Potter Karakterleri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.