Seyyid Ali Muhammed

Seyyid Ali Muhammed (Bab), 19.yy`da doğan Babi inancının kurucusudur. Lakabı olan ``bab``, Arapça`da kapı demektir. 20 Ekim 1819`da İran`ın Şiraz şehrinde doğan Seyyid Ali Muhammed, küçük yaşta babasını (Seyyid Muhammed Rıza) kaybedince dayısının himayesine kaldı. Kısa bir süre medrese eğitimine devam etti. Ticaretle uğraştı. Bu dönemde, kendisinden kısa bir süre önce yaşayan Şeyh Ahmed Ahsaî ve onun öğrencisi Seyyid Kazım-ı Reştî, Mehdi`nin gelişinin yakın olduğu inancıyla öğrenci

Seyyid Ali Muhammed (Bab), 19.yy`da doğan Babi inancının kurucusudur. Lakabı olan ``bab``, Arapça`da kapı demektir. 20 Ekim 1819`da İran`ın Şiraz şehrinde doğan Seyyid Ali Muhammed, küçük yaşta babasını (Seyyid Muhammed Rıza) kaybedince dayısının himayesine kaldı. Kısa bir süre medrese eğitimine devam etti. Ticaretle uğraştı. Bu dönemde, kendisinden kısa bir süre önce yaşayan Şeyh Ahmed Ahsai ve onun öğrencisi Seyyid Kazım-ı Reşti, Mehdi`nin gelişinin yakın olduğu inancıyla öğrencilerini eğitiyorlardı. Seyyid Ali Muhammed, 1844`te Müslüman dünyasınca beklenen Mehdi (ya da Kaim), yeni bir çağın müjdecisi olduğunu ilan etti. İlk inananı, Seyyid Kazım-ı Reşti`nin, beklenen Mehdi`yi aramakta olan öğrencisi Molla Hüseyin`dir. Molla Hüseyin`le birlikte ilk olarak 18 kişi Bab`a inandı. İran`da ona inanan büyük bir Babi kitlesi meydana geldi. Seyyid Ali Muhammed, Bab, ayrıca bu ilanını yapmak üzere Mekke ve Medine`ye gitti. Hacda bulunanlara hitap ederek bu iddiasını duyurdu. Güçlü bir molla kesiminin mevcut olduğu dönemin İran`ında yeni ve radikal görüşlerden dolayı tutuklandı ve 9 Temmuz 1850`de Tebriz`de kurşuna dizildi. ona inanan İran`daki 10 binin üzerinde Babi de, takip eden yıllarda onunla aynı kaderi paylaşarak yıldırma amaçlı işkencelerle ya da kılıçtan geçirilerek öldürüldü.

Bab`ın eserleri arasında, "Kayyumu`l Esma", "Arapça Beyan" ve "Farsça Beyan" vardır. İnananlarına öğütleri, eski şer`i hükümler ile bağlarını yavaş yavaş koparmaları, bu yeni dini her tarafa duyurmaları, yakın zamanda ortaya çıkacak beklenen kişiyi arayıp ona inanmaları idi.

Bahai dinine göre Bab ve onunla birlikte Bahaullah, din ve dünya tarihinde yeni bir çağı başlatan iki ilahi kaynaklı peygamberdir.

Kaynak ve bağlantılar

  • "Nebil Tarihi", Muhammed (Nebil) Zerendi,1305 Hicri(1887-88), Baha Basım Dağıtım 2.Baskı,2001. Kurtiş Matbaacılık
  • Bu kitabın İngilizce web versiyonu: http://reference.bahai.org/en/t/nz/DB/
  • Bahá`u`lláh and the New Era, J. E. Esslemont Source: US Bahá`í­ Publishing Trust.


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Seyyid Ali Muhammed
Seyyid Ali Muhammed