Sestertius

Sestertius ya da sesterce, bir Antik Roma Sikkesi`dir.Roma Cumhuriyeti döneminde küçük gümüş bir sikke iken Roma İmparatorluğu zamanında büyük bronz bir sikkeye dönüşmüştür.

Sestertius ya da sesterce, bir Antik Roma Sikkesi`dir.Roma Cumhuriyeti döneminde küçük gümüş bir sikke iken Roma İmparatorluğu zamanında büyük bronz bir sikkeye dönüşmüştür.

``Sesterius`` adı yarım anlamındaki ``semis`` ve üç anlamındaki ``tresin bir kombinasyonudur.Bir sıfatla sonlandığında kombinasyonun anlamı 2.5 as olan değerine istinaden `üç`ten yarım eksilterek oluşan iki buçuk`tur.``Sesterce``, formu Fransızca dan türemiş olup,Latince "sestertius" yerine tercih edildiyse de artık eski moda dikkate alınır.

`ın" target="_blank"> detaylı portre örneği 117 - 138]

Sestertius ilk olarak İ.Ö. 211`de bir denarius`un çeyreği (1/100 aureus) küçük gümüş bir sikke olarak ortaya çıkar ve kendisi 10 as değerindedir.Sestertius `un ağırlığı teorik olarak 1 scripulum`dur (yaklaşık 1.125 gram).Denarius (bronz ölçüde ki aşamalı eksiltme yüzünden)16 as olarak tekrar değerlendiğinde, buna bağlı olarak sestertius hala denarius`un çeyreği ölçüsünde 4 as olarak değeri tekrar tanımlandı.İ.Ö.44 BC`e kadar denarius`tan çok daha az olarak zaman zaman basıldı.

" target="_blank"> İ.S. 250]

Augustus`un İ.Ö. 23`teki sikke reformuyla , sestertius`un ölçüsü büyük bronz bir ölçü olarak tanımlandı.Sestertius ve dupondius nümizmatikçiler tarafından orichalcum olarak bilinen altın renkli bir alaşımdan üretilmeye başlandılar.Sestertius 3.yüzyılın ortalarına kadar üretilen en büyük bakır sikkedir.Sestertii ,sürümünün sonlarında, ilk olarak kalite ve ebat olarak küçültüldü, Trajan Decius döneminde çıkarılan Çift sestertius`lardan Postumus çok miktarda bastırdı. Çift sestertius , sestertius`dan ışık saçan bir taç giyen İmparator`la ayırt edilir ,yine dupondius`u as`tan ve antoninianus`u denarius`tan ayırmak için bir işaret kullanılırdı.

`u" target="_blank"> , Antoninus Pius dupondius`u ve , Marcus Aurelius as`ı ]

Sestertius aynı zamanda standart hesaplama birimi olarakta kullanılmıştır.Çok büyük değerler ``sestertia milia``(binlerce sestertia) olarak ifade edilirdi.

Kayıtlar, Pompei`de bir açık artırmada bir kölenin 6252 sestertii`ye satıldığını gösterir.

Sectertius nümizmatikçi`ler için geniş yüzeylerinin ön ve arkalarında ayrıntılı portre ve figürler olması nedeniyle çok değerli sikkelerdir.Çok kaliteli örnekleri mezatlarda binlerce Amerikan Dolarına alıcı bulabilir.

Linkler

Commons|Sestertius http://www.greekandromancoins.com/images/AntoninusPiusSestertiusRomanCoin.jpg

Kaynak wiki |url=http://en.wikipedia.org/wiki/Sestertius |tarih=12 Mart 2007 |dil=İngilizce |madde=Sestertius

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

sestertius

İngilizce sestertius kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. sestércio (m), moeda: antiga moeda romana (f)

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Sestertius
sestertius