Sergio Leone

İtalyan film endüstrisinin öncü yapımcılarından bir baba ile popüler opera sanatçısı bir annenin çocuğu olarak küçük yaştan itibaren eğlence dünyasının içerisinde yer alan Sergio Leone, spaghetti western ve gangster türlerinin en tanınmış yönetmeni.

İtalyan film endüstrisinin öncü yapımcılarından bir baba ile popüler opera sanatçısı bir annenin çocuğu olarak küçük yaştan itibaren eğlence dünyasının içerisinde yer alan Sergio Leone, spaghetti western ve gangster türlerinin en tanınmış yönetmeni.

18 yaşından itibaren yönetmen asistanlığı ve çeşitli filmlerde figüranlık yapmaya başlayan yönetmen, Roma’da çekilen “ Qua Vadis ” ( 1951 ) ve “ Ben Hur ” ( 1959 ) adlı Amerikan yapımlarında ikinci asistan olarak çalışarak Hollywood ile kayda değer ilişkiler kurmayı başardı. 1950’li yılların sonlarına doğru, İtalya’da çekilen pek çok gladyatör filminin senaryosunu yazan Leone, ilk yönetmenlik deneyimini 1961 yılında “ Colossus Rhodes ” ile yaşadı.

Kanlı ve şiddetli sahne tasarımı ile büyük yakın plan çekimler, hızlı kesmeler ve uzun, anlamlı sessizlikler aracılığıyla yaratılan yüksek gerilim gibi unsurları başarıyla kullanarak kendine özgü bir sinema anlayışı geliştiren Sergio Leone, western türüne yeni bir bakış getirerek “ spaghetti western ” türünün öncüsü oldu.

Kariyeri boyunca Clint Eastwood ve Lee Van Cleef gibi Hollywood patentli oyuncularla çalışma fırsatı bulan yönetmen, “ Adsız Adam ” başlıklı western üçlemesiyle dünyaca üne kavuştu. “ A Fistful of Dollars ” ( 1964 ), “ For a Few Dollars More ” ( 1965 ) ve “ The Good, The Bad, and The Ugly ” ( 1966 ) adlı filmlerden oluşan üçleme ile hem Amerikan western türü hem de ünlü Japon yönetmen Akira Kurusawa’nın samuray filmlerini sentezleyen Leone, üstüne Avrupa sinemasının modernist yaklaşımını ekleyerek kendine has bir üslup yarattı.

Üçlemenin ardından rüştünü ispat etmiş bir yönetmen olarak Amerikan yapım şirketlerinden yeterli maddi desteği gören Leone, 1968 yılında başrolünde Henry Fonda’nın yer aldığı “ Once Upon a Time in the West ” adlı gangster filmini çekti. 165 dakikalık uzun bir film olması nedeniyle beklenen gişe başarısını yakalayamayan “ Once Upon a Time in the West ”, beş yıl sonra yapım şirketi Paramount Oictures tarafından 25 dakikası kesilerek yeniden gösterime sokuldu; fakat ortaya çıkan filmde, orijinalinin sahip olduğu anlatım zenginliğinden eser kalmamıştı.

1984 yılında “ Once Upon a Time in America ” ile benzer bir konuyu yeniden ele alan yönetmen, başrolünde Robert De Niro’nun yer aldığı dört saatlik bu gangster filmiyle büyük başarı yakaladı. Fakat filmin gişede başarı yakalamasının nedeni, yapım şirketi tarafından kırpılması ve de kurgusunun yeniden elden geçmesiydi. Orijinal film, seyircisine ancak video kaset aracılığıyla ulaşabildi.

1989 yılında hayata veda eden İtalyan yönetmenin adı, Clint Eastwood’un 1992 yılındaki Oscar töreninde, “ Unforgiven ” ile kazandığı En İyi Yönetmen ödülünü kendisine ithaf etmesiyle tekrar gündeme geldi.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Sergio Leone ilgili konular

 • Leon

  Yerleşim yeri - Ülke
 • Sierra Leone

  Sierra Leone kuzeyde ve güneyde Gine, güneyde Liberya ile komşu olan Batı Afrika kıyısında bir cumhûriyet. 1961’de bağımsızlığına
 • Sergio Leone

  İtalyan film endüstrisinin öncü yapımcılarından bir baba ile popüler opera sanatçısı bir annenin çocuğu olarak küçük yaştan itibaren
 • Yabandan Gelen Adam

  Hikaye: Sergio Donati Sergio Leone Uyarlama: Sergio Donati Sergio Leone Luciano Vincenzoni
 • Batıda Kan Var

  Senaryo: Sergio Leone Sergio Donati Hikâye: Sergio Leone Dario Argento Bernardo Bertolucci
 • Sierra Leone bayrağı

  Sierra Leone bayrağı ülkenin bağımsızlığını kazandığı 27 Nisan 1961 tarihinde göndere çekilerek kullanılmaya başlanmıştır.
 • Sierra Leone leonesi

  Leone ya da tam ismiyle Sierra Leone leonesi (ISO 4217: SLL; İngilizce: ''Sierra Leonean leone''), 1964'ten beri Sierra Leone'de kullanılan resmî p
 • Sierra Leone pasaportu

  Sierra Leone pasaportu Sierra Leone vatandaşlarına yurtdışı seyahatleri için verilen belgedir.
Sergio Leone
Sergio Leone