Seniha Sultan

Seniha Sultan (d. 12 Kasım 1852 – ö. Nice, Fransa, 15 Eylül 1931 ), Osmanlı padişahı Abdülmecit’in kızı, ilk Türk sosyologlardan Prens Sabahattin'in annesidir.

Seniha Sultan (d. 12 Kasım 1852 – ö. Nice, Fransa, 15 Eylül 1931 ), Osmanlı padişahı Abdülmecit’in kızı, ilk Türk sosyologlardan Prens Sabahattin'in annesidir. Yaşamı 1852'de dünyaya geldi. Babası Sultan Abdülmecit, annesi, Nalan-i-Dil Kadın Efendi idi. 1861’de babasının ölümü üzerine Osmanlı tahtına amcası Sultan Abdülaziz çıktı. Sultan Abdülaziz’in padişahlığı sırasında Mahmud Celalettin Paşa'yla evlendirildi. Bu evlilikten "Mehmed Sabahaddin" ve "Ahmed Lütfullah" adında iki oğlu dünyaya geldi. Abdülaziz’in 1876'da tahtan indirilmesinden sonra tahta ağabeylerinden Murat, onun 93 gün süren kısa saltanatının ardından da bir diğer ağabeyi Abdülhamit çıktı. II. Abdülhamit, kızkardeşlerinden Refia Sultan için yaptırılan Çamlıca Sarayı’nı Refia Sultan’ın bir hastalık sonucu erken yaşta ölümü üzerine Seniha Hanım’a tahsis etti. Seniha Sultan, uzun süre eşi Mahmut Celaleddin Paşa ile bu sarayda oturdu. 1895’de, sarayın alt kısmına oğulları Sabahattin ve Lütfullah için bir de mektep inşa ettirdi. II. Abdülhamit'e muhalefeti nedeniyle bir suikasta kurban gitmekten korkan eşi 1899 yılında oğullarını da alarak yurtdışına gitti ve ayrıldılar. İstanbul'da kalan Seniha Sultan'ın V. Murad'ın yeniden tahta geçirme girişimlerine destek olduğu iddia edilir. 1924 yılında çıkan ve hanedan mensuplarının Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında yaşamasını yasaklayan kanun gereği 72 yaşında iken sürgün hayatı başladı. Sürgüne gönderilen hanedan mensuplarının en yaşlısı idi. Birçok hanedan mensubu gibi son halife Abdülmecit Efendi’nin ardından Fransa’nın Nice kentine yerleşti. 15 Eylül 1931’de bu şehirde hayatını kaybetti.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Seniha Sultan ilgili konular

 • Sultan

  İslâm devletlerinde hükümdara verilen ünvan. “Pâdişâh, hâkan, han, hükümdar” mânâlarındadır. Sultan tâbiri, Müslüman hükümdarl
 • Tirimüjgan Sultan

  Tirimüjgan Sultan (16 Ağustos 1819-2 Kasım 1853) Sultan Abdülmecit'in eşi Sultan II. Abdülhamit'in annesidir.
 • Pertevniyal Valide Sultan Camii

  Sultan II. Mahmut'un eşi ve Sultan Abdülaziz'in annesi olan Pertevniyal Valide Sultan tarafından yaptırılmıştır.
 • Saliha Sultan

  Saliha Sultan (1680-1739) Osmanlı padişahı I. Mahmut'nın annesi, Valide Sultan ve Sultan II. Mustafa'in eşiydi.
 • Şehsuvar Sultan

  Şehsuvar Sultan (1682-1756) Osmanlı padişahı III. Osman'nın annesi, Valide Sultan ve Sultan II. Mustafa'in eşiydi.
 • Aksaray Valide Camii

  Sultan II. Mahmut'un eşi ve Sultan Abdülaziz'in annesi olan Pertevniyal Valide Sultan tarafından yaptırılmıştır.
 • Aksaray Valide Sultan Camii

  Sultan II. Mahmut'un eşi ve Sultan Abdülaziz'in annesi olan Pertevniyal Valide Sultan tarafından yaptırılmıştır.
 • Sultan Camii

  Bağdat Sultan Camii (Sultan Melikşah Camii)
 • Mahidevran Sultan

  '''Mahidevran Sultan''' ya da '''Mahidevran Gülbahar Sultan''' (ö. 1580) Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın eşlerinden biridir.
 • Seniha Sultan

  Seniha Sultan (d. 12 Kasım 1852 – ö. Nice, Fransa, 15 Eylül 1931 ), Osmanlı padişahı Abdülmecit’in kızı, ilk Türk sosyologlardan Prens