--}}

Selim, Kars

Selim, Kars ilinin bir ilçesidir.

}

Kars ilinin bir ilçesidir.

DEMOGRAFİK YAPI

Selim ilçesinin 52 tane köyü vardır, demografik yapı olarak Terekemeler (Karapapak), Kürtler, Türkmenler (Türkmenler özellikle ilçe merkezine yakın köylerede yaşamaktadırlar, Akyar, Akpınar, Laloğlu v.b.), bir de posoflu olarak tabir edilen Ahıska Türkleri (bunlar da yine ilçe merkezine yakın köyler olan 100. yıl, Oluklu) da yaşamaktadırlar.

Selim ilçe merkezinde ağırlıklı olarak Terekeme (karapapak) Türkleri ikamet etmektedir. Bunlar oğuz boylarıdan olan Kıpçak Türkleriden bir kol olarak, daha ziyade bolşevik ihtilalinden sonra Rusya ve Gürcistan`dan Kars`a gelelerek yerleşen Türk boyudur. Yaşam tarzı olarak kendi dil ve ananelerini yaşatmaktadırlar. Eğitim seviyeri yüksektir. Zaman içerisinde ekonomik ve demografik yapıdaki gelişmeler sonucunda Kars`tan İstanbul başta olmak üzere Ankara ve İzmir`e göç etmişlerdir.

COĞRAFİK YAPI

Selim ilçesi Allahuekber Dağları`nın eteklerindeki büyük platoda kurulmuştur, düzlük bir yerleşim alanı vardır. Su kaynakları oldukça boldur. Kars çayının ana domarlarını bu ilçeden çıkan kaynaklar oluşturmaktadır. Rakımı 1800 metredir, kışları soğuk ve karlı, yazları ise serin geçer. Karasal bir iklim hakimdir. karsSerbest format yazınızı buraya yazınız

TARIM VE HAYVANCILIK

İlçede tarım olarak karasal iklim şartlarından dolayı daha ziyade arpa ve buğday ekilmektedir. Bunların yanında şeker pancarı, patates ve çeşitli bostan sebzeleri yetişmektedir. Hayvancılık olarak daha ziyade büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Meraların azalması ve yayla kültürünün gün geçtikçe kaybolması nedeniyle küçükbaş hayvancılık meralara zarar verdiği için artık yok denecek kadar azdır. Bir de Selim`e özgün kaz yetiştiriciliği vardır. Fakat bu yetiştiricilik fenni değil, klasik olarak her ailenin kendi çabalarıyla yetiştirilen hayvanlardır. Genel olarak kışın et ihtiyacının karşılanması amacına yönelik bu kaz besiciliği terekemelere özgü bir tarzdır.

EĞİTİM VE KÜLTÜR

İlçede 3 ilk öğretim okulu ve 1 tane de lise bulunmaktadır. 1 tane yatılı pansiyon ve 1 tane de sporcu yetiştirme merkezi halen faaliyetine devam etmektedir.1 tane halk eğitim merkezi bulunmaktadır.

} }

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Selim, Kars
Selim, Kars