Savaş Topu

Savaş topu, geniş boru şeklinde olup ağır gülleleri uzak mesafeye ateşlemek için dizayn edilmiştir. İlk defa Çin'de ve Avrupa'da kullanıldı.

Savaş Topu

Savaş topu,geniş boru şeklinde olup ağır gülleleri uzak mesafeye ateşlemek için dizayn edilmiştir.İlk defa Çin`de ve Avrupa`da kullanıldı. Onlar ağır silahların örnekleri idi.Avrupa`da ilk top muhtemelen Fas ve Hristiyan İspanya`sında görüldü.İngiliz topu,ilk defa Yüz Yıl Savaş`larında 1346 yılında Battle of Crí©cy (26 ağustos 1346 da Kuzey Fransa`daki Crí©cy yakınındaki savaş:Yüz Yıl Savaşlarının en önemlilerinden birisidir) kullanılan ilkel bir toptu. Ortaçağın sonu daha güçlü ve daha geniş topların imalini ve onların dünyada yayılma mücadelesini gördü.Doğu Asya dünyanın en geniş toplarından bazılarının imalini(Hindistan Jaivana topu gibi) gördü.

Kökeni ve Terminolojisi

Canon (top) eski Fransızca`ya eski İtalyanca`dan "Cannone" den gelir. eninde sonunda Latince Canna (tüb,boru) dan türer.Latinceleşmiş kelime top silah olarak İtalya`da 1326 dan beri kullanılıyordu.Ve 1418 de İngiltere`de de."bombardum",veya "bombard" (topa tutmak,bombardıman etmek) en erken top için kullanılıyordu.Fakat 1430 dan sonra sadece en geniş silahları işaret etmeye geldi.Cannon (top) ismin tekil ve çoğul her ikisi için de geçerlidir."cannons" kullanılıyor olsa bile.Modern zamanda bu terim yivli makineli silah 20 mm veya daha fazla kalibreye atfedilir.Böyle silahlarda farklılık olmasına rağmen genel olarak topa referanslanır.terim özellikle ateş etmek için dizayn olmuş 42 lb yi referans alır.Karşıt olarak "Demi-cannon 32 lb " (yarı cannon:17.nci yüzyılda deniz topu) , "Culverin 18 lb"(Ortaçağ topu) veya "Demi-culverin 9 lb". Savaş gemilerinin güvertesindeki top (cannon) silah (gun) olarak adlandırılır.

Müzikte

Top,bazı müzik parçalarında vurmalı çalgıların bir çeşidi için kullanılabilir. En iyi bilinen örneği Tchaikovsky`nin 1812 Uvertürü`dür.Orkestra ile Borodino Savaşını(7 Eylül 1812 deki Fransız,Rus savaşı olup Napolyon savaşlarının en geniş ve kanlı tek günlü savaşıdır.)Bu versiyon 1950 yılında Minnepolis Orkestrası tarafından ilk defa top ateşi kayda depo edilerek yapıldı.Takip eden aynı kayıtlar diğer grublarca yapılmıştır.Top ateşi Temmuzun 4 ünde yıldönümünde Boston Pops tarfından onların yıllık konserlerinde Charles nehri sahillerinde ,Ulusal Senfoni Orkestrası tarafından onların yıllık konserinde US Capitol binası basamaklarında kullanılır. Hard rock orkestrası AC/DC de topu şarkıları " For those about to rock,we salute you" da kullanır.Aynı isimli albüm,kapağında top resmini içerir.

Tarih

Ctesibius Alexander Yunanlı mucit ve matematikci(İ.Ö.285-222) sıkıştırılmış havayı kullanarak topun ilkel şeklini icat etti.(İ.Ö.200) Ateş mızrakları,barut itmeli oklar enaz 1132 de Çin de kullanılıyordu. Ateşli silahlar ile ilgili belgelenmiş ilk kayıt 1132 de Çin`deki Fujian bölgesindeki bir şehrin ele geçirilmesinde bambudan yapılmış ateşli silahların kullanıldığıdır.Ateşleme için barut kullanılıyordu.Song Hanedanı (960-1279) döneminde kullanılan bu ateşli silahda sonradan bambunun yerini bronz tübler aldı.Ve bunlarla demir toplar atılıyordu.Bu yeni silahlar terminoloji değişikliğine neden oldu.Ateş mızrak dan" hou gaing" ateş tübe " huo tang ". Tüb bronz havan topu veya bronz ilk defa Song Hanedanı`nın Moğollar ile savaşında görüldü.Çinli ler 3.000 den fazla bronz veya demir dökme topu Çin Seddi üzerine Moğollara karşı savunma için kurdular.Silahlar Moğol fatihleri tarafından alındı ve aynı zamanda Kore de kullanıldı.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Savaş Topu
Savaş Topu