Saros Körfezi

Ege Denizi'nin kuzey kesiminde yeralan Saros Körfezi Antik çağdaki adıyla Melas Kolpos; güneyde Gelibolu Yarımadası, kuzeyde Trakya kıyıları arasına yaklaşık 60 km. kadar sokulan üçgen biçimli bir girintidir.

} Ege Deniz`inin kuzey doğu kesiminde yer alan Saros Körfezi; güneyde Gelibolu Yarımadası, kuzeyde Trakya kıyıları arasına yaklaşık 60 km. kadar sokulan üçgen biçimli bir girintidir. Kuzey ve güneyde jeomorfolojik açıdan yalıyarlı ve düzenlenmiş kıyılarla çevrili olan körfezin giderek daralan doğu ucunda Kavak Deresi`nin (Antik Melas) yığdığı alüvyonlarla kaplı bataklık bir ova (Kadıköy-eski Evreşe ovası) yer alır. Araştırmalara göre Kuzey Anadolu fay sisteminin uzantısı olan iki kırık arasında çükmüş bir graben alanı sayılan körfez, bazı araştırmacılara göre de gerileme ve açılma sonucunda oluşmuştur.

Derinlik şartları asimetriktir. Trakya kıyılarında genişliği 10 km`yi bulan ve derinliği 90 metreyi geçmeyen bir şelf alanı uzanır. Bu alanın doğusunda yerleşilmemiş birkaç küçük ada (Eşek adaları) vardır. Gelibolu Yarımadası kıyıları önünde şelf yoktur ve aniden 500 metreyi aşan derinliklere geçilir. Düztabanlı bir oluk görünümündeki bu derin kesim, batıya doğru Gökçeada ve Semendirek Adası arasında derinliği 1000 metreyi aşarak uzanır.

Ege Denizi`nin en tuzlu kesimlerinden birini oluşturan Saros Körfezi`nde karmaşık girdaplar çizen akıntılar görülür. Bu akıntılar nedeniyle de Saros kendi kendini temizleyen bir körfez konumundadır.Dünya`da kndi kendini temizleyerek temiz kalan beş körfezden biri olduğu ileri sürülür. Suların yüksek oksijen içeriği ve körfeze dökülen akarsuların getirdiği bol besin tuzları nedeniyle tür bakımından zengin önemli bir balıkçılık alan olan Saros Körfezi`nin her iki kıyısında da yazlıklar ve turistik kuruluşlar bulunmaktadır..

Kaynak: www.sarozkorfezi.com }

Kaynaklar

Vikipedi

Haritası

Saros Körfezi koordinatları: 40.546157, 26.309509

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    yurdummmmm, yürümeden yüzmeyi öğrendiğim mavilik,kekik kokulu deniz,"sevmiyorum suyunda yıkanmamış rüzgarı"beni sen büyüttün,ne varsa iyilikten güzellikten yana içimde sendendir,"sen sevgi nehirlerinin aktığı büyük deniz"

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Saros Körfezi
Saros Körfezi