--}}

Sarıkamış, Kars

Sarıkamış ( Ermenice: Սարիղամիշ Sariğamiş, Kurmanci : Qamuşan) Doğu Anadolu Bölgesi'nde Kars iline bağlı bir ilçedir.

Kars ilinin en büyük ilçesi olan Sarıkamış, Kars`ın 53 km batısındaki bir ilçesidir. Erzurum`a ise 153 km uzaklıktadır.

Sarıkamış Adının Kaynağı

Sarıkamış adının nereden geldiğine dair çeşitli rivayetler vardır. Bunlardan en yaygın olanlarından ikisi şunlardır. Çerkez Beylerinden biri bu toprakları bir sarık ve biraz yiyecek karşılığında aldığından bölgenin adı Sarığalmış olarak söylenmiştir. İkinci rivayete göre bölgedeki Sarıçam ormanlarına atıfla Sarıkamış denmiştir.

Osmanlı, Sarıkamış`ta 1914 kışında donma sebebiyle 90.000 şehit vermiştir. Şu anda tugay seviyesinde bir askeri birlik konuşlandırılmaktadır. Bölge halkınin bir kismi Kafkas göçmenidir. Birinci dunya savasindan sonra bolgeye onemli olcude Kürt goc etmistir. İlçede Ruslardan kalma çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır. Bunlardan en dikkat çekeni Yukarı Sarıkamış`taki Katherina Köşkü`dür.

İlçenin Tarihi

İlçenin tarihi Bizans dönemine kadar geri gitmektedir. Bölgenin müslüman yöneticilerin hakimiyetine girişi Selçuklu döneminden başlamaktadır. Selçuklu komutanı Alparslan 16 Ağustos 1064 tarihinde Bizans kralı ile yaptığı savaşta bölgeyi ele geçirmiştir.

Kayak Turizmi

Sarıkamış Türkiye`nin önemli kış turizmi bölgelerindendir. Bölgedeki kar evi ve buna bağlı 5 yıldızlı otel ve tesislerinin kalitesi son yıllarda daha da arttırılmıştır. Kar kalitesi İsviçre tipi toz kar olup Türkiye`deki en kalitelilerindendir. 2700 m yüksekliğindeki Cıbıltepe`de, uygun zorluk derecelerinde 5 pistin bulunduğu 2 etap yer aldığı, dünyada sadece Alpler`de olan kristal kar kayak severlere pırıl pırıl bir pistte güvenle kayma zevkini yaşatıyor.

Göz Atınız

} }

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Sarıkamış, Kars
Sarıkamış, Kars