--}}

Santiago De Cali

Santiago de Cali Kolombiya eyaleti Valle del Cauca`nın başkenti ve nüfusa göre ülkenin en büyük ikinci şehridir. Cali, Güneybatı Kolombiya`da ekonomik, endüstriyel ve tarım merkezi oluşturur. 1536 yılında kurulan Cali Amerika`nın en eski şehirlerinden biridir. Şehir "Salsa`nın başkenti" ya da ``Sucursal del cielo`` (yaklaşık tercüme: cennetin şubesi) olarak da adlandırılır.

Coğrafya

Cali ülkenin batısında yaklaşık 1000 m rakımda, Rio Cauca`nın Rio Cali nehirlerinin birleştiği yerdedir. Ortalama ısı 26,8 °C olup, Ekvator yakınında olduğundan mevsimsel ısı oynamaları büyük değildir.

Çevresinde, demir- ve kömür içerikli tepeler bulunur ki, pas kırmızısı renkleri Ekvator`a özgü bitkilerin dolgun yeşil renkleriyle çevreye karakter verirler.

Cali kuzeyde Yumbo ve La Cumbre, doğuda Palmira ve Candelaria, güneyde Jamundí­ ve batıda Buenaventura ve Dagua komünleri ile komşudur.

Tarihçe

Cali Francisco Pizarro`nun fetih ordusunda bulunan İspanyol subay Sebastián de Belalcázar tarafından ``Santiago de Cali`` adıyla kurulur.

Ekonomi

Şehir, yoğun olarak tarıma dayanan bir bölge olan Cauca Vadisi`nin merkezidir. Ağırlık noktası şeker kamışı üretimidir. Cali çevresi bölgesinin ekonomisini az sayıdaki aile domine eder.

Şehir, Medellí­n Karteli ile birlikte kokain ticareti yapan dünyanın en önemli ve kudretli uyuşturucu kartellerinden biri olan, Cali Karteli ile ünlenmiştir. Uyuşturucu ticareti ve uyuşturucu ile bağlantılı şiddet suçları, kartelin dağılmasına rağmen hala daha önemli rol oynamaktadır.

Şehirde, çok sayıda gecekondu mahallesi bulunur. Sorunlu semtlerden bazıları, Rio Cauca nehrinin sulak dere yatağında bulunan ``Aguas Blancas`` ve batıdaki dağ yamaçlarında bulunan ``Siloe`` `dir.

Spor

Cali, Amí©rica de Cali ve Deportivo Cali gibi Kolombiya`nın en başarılı futbol kulüplerine ev sahipliği yapar.

Kaynak

Kaynak wiki |url= http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Cali&oldid=40603382 |tarih= 30 Aralık 2007 |dil= Almanca |madde= Cali

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.