--}}

Süleyman Soylu

Süleyman Soylu (d. 1969, İstanbul, Türkiye) Türk politikacı ve Demokrat Parti´nin Genel Başkanı.

Özgeçmişi

İlk ve ortaöğrenimini İstanbul´da tamamlayan Soylu, lise eğitimini Plevne Lisesi´nde yaptıktan sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi`ni bitirdi. Meslek kariyerine ilk olarak 1990 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası aracı kurumlarında başladı. Türkiye siyasetine ilk olarak 1987 yılında giren Soylu, Demokrat Parti ve Adalet Partisi çizgisindeki aile geleneğini devam ettirerek merkez sağ partisi olan Doğru Yol Partisi`nin Gençlik Kolları`nda göreve başladı. 1987-1990 yılları arasında, DYP İstanbul İl Teşkilatının Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyeliği ve teşkilat başkanlığı görevini üstlendi. 1995 yılında DYP Gaziosmanpaşa ilçe örgütünün yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Kısa bir süre sonra 17 Temmuz 1995 tarihinde bahsi geçen ilçe teşkilatının başına getirilen Soylu, Türkiye´nin en genç ilçe başkanı ünvanını aldı. Dört yıl sonra İstanbul il başkanlığı görevini yürüttü.

Genel Başkanlık

Soylu, Doğru Yol Partisi´ndeki önemli görevlere getirildiğinde o dönemin parti Genel Başkanı ve İstanbul milletvekili olan Tansu Çiller´in partili genç gözdelerinden olmuştu. Türkiye´nin en büyük şehrinin parti il başkanlığı görevini 29 yaşında üstlendi. Mehmet Ağar ve diğer partililer tarafından tekrar kurulan Demokrat Parti´ye geçerek hızla tüm partililer tarafından desteklenen politikacı oldu. Mehmet Ağar´ın istifasının ardından yapılan olağanüstü genel kurulda (Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu`nda) 16 adayla 6 Ocak 2008 tarihinde yarıştı. İlk iki turda salt çoğunluğun sağlanamaması üzerine üçüncü tura geçildi. Soylu, bu turda delegelerin geçerli 800 oyundan 529`unu alarak genel başkanlığa seçildi.

başlangıç kutusu sıra kutusu| önce = Mehmet Kemal Ağar | başlık= Demokrat Parti Genel Başkanı | yıllar= 6 Ocak 2008 - | sonra= - bitiş kutusu

Linklerpolitikacı-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.