Rosario

Rosario Arjantin'in Santa Fe eyaletinin en büyük, Buenos Aires ve Córdoba'dan sonra Arjantin'in üçüncü en büyük şehridir. Buenos Aires'in 285 km.Rosario Arjantin`in Santa Fe eyaletinin en büyük, Buenos Aires ve Córdoba`dan sonra Arjantinin`in üçüncü en büyük şehridir.http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Rosario&action=edit Değiştir Buenos Aires`in 285 km. kuzeybatısında ve Paraná nehrinin batı kıyısında yeralmaktadır. 2001 nüfus sayımına göre 910.000 nüfusu vardır.

Rosario şehri aynı zamanda Rosario ilinin de merkez şehridir ve Arjantina`nın "Sanayi Koridoru"nun merkezini oluşturur. Banliyöleri ve bazı komşu knetlerle birlikte oluşturduğu metropolitan bölge ``Gran Rosario`` (Büyük Rosario) 1.121.441 kişilk nüfusuyla ülkenin en büyük üçüncü yerleşimidir.

Şehir demiryolu taşımacılığının başlıca duraklarından bir olduğu gibi kuzeydoğu Arjantin`inde en önemli alışveriş merkezidir. Okyanus gemileri Paraná Nehri sayesinde şehre kadar ulaşır. Şehrin limanı 9,75 m derinliğindedir. Rosario limanı sürekli bir alüvyon birikimi tehdidi altında olduğundan periyodik olarak bu alüvyon tabakası kaldırılmak durumundadır. Yakın bir zaman da nehirdeki liman derinliği 10,4 m derinliğe indirilecektir. Buğday, un, saman, keten tohumu ve diğer bitkisel yağlar, mısır, şeker, kereste, et, deri, ve yün bu limandan yapılan ihracatı oluşturur. Şehirde üretilenler arasında un, şeker, et ürünleri ve diğer yiyecek maddelerini sayabiliriz. 2003 yılında Paraná Nehri üzerinden geçen ve Rosario şehrini Victoria şehrine bağlayan bir köprü ulaşıma açılmıştır.

Paraná şehriyle birlikte Rosario şehri, kurucusunun belli olmadığı birkaç Arjantin şehrinden biridir. Şehrin koruyucusunun Rosary bakiresidir (Virgen del Rosario) (kutlama günü 7 Ekim).

Rosario Arjantin bayrağının beşiği olarak bilinmektedir. Che Guevara`nın da doğduğu şehirdir.

Kaynaklar

Vikipedi

Haritası

rosario koordinatları: 22.2580783, -97.8562105

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Rosario
rosario