--}}

Rock Müzik

Rock N' Roll, (Okunuşu: ''Rock and Roll'') genellikle vokal, elektro gitar, bateri ve bas gitarın yanında tercihen başka enstrümanlar da kullanan popüler bir müzik türüdür. Kökeni ABD'li zenci kölelerin halk müziği olan Blues'a dayanır. Bu müzik türü ABD'de önce Rock and Roll'ın oluşmasına yol açmış, sonra bu müzik türü Büyük Britanya'da da popüler hale gelerek ve değişime uğrayarak Rock müziğini oluşturmuştur.

Rock N' Roll, (Okunuşu: Rock and Roll) genellikle vokal, elektro gitar, bateri ve bas gitarın yanında tercihen başka enstrümanlar da kullanan popüler bir müzik türüdür. Kökeni ABD'li zenci kölelerin halk müziği olan Blues'a dayanır. Bu müzik türü ABD'de önce Rock and Roll'ın oluşmasına yol açmış, sonra bu müzik türü Büyük Britanya'da da popüler hale gelerek ve değişime uğrayarak Rock müziğini oluşturmuştur. Diğer müzik türlerinin aksine, Rock müziği sosyal bir etki bırakmayı hedefler; verdiği barış ve hoşgörü mesajları ile savaşların bitmesine bile katkıda bulunabileceği görüşünün yanında ahlaki bozulmaya neden olabildiği görüşü de mevcuttur. İlk olarak ABD'de doğup dünya çapında yayılmış ve zamanla kendi için şekillenerek değişik stillerle genişlemiştir.

Rock geniş bir anlama sahip, keskin sınırları olmayan bir tarzdır. Bazen rock kelimesi Soul ve Heavy Metal gibi birbirine uzak tarzları da ifade eden geniş bir kategori olarak kullanılırken Rock and Roll ise Rock'ın ilk yılları olan 1950 ve 1960'larda yaygın olan tarzı tanımlamak için kullanılır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.