--}}

Robinson Crusoe Adası

Robinsón Crusoe Adası (İsp. ``Isla Robinsón Crusoe``), Şili`nin Juan Fernández Takımadası`na ait, Büyük Okyanus`un güneyinde, Güney Amerika kıyılarının 674 km batısındaki bir adadır. Adanın ismi 1966 yılında Şili hükümetince ``Isla Robinsón Crusoe`` olarak değişitirlnceye kadar ``Isla Más a Tierra`` (Karaya Daha Yakın Ada) adını taşıyordu.

1705 yılında İskoç denizci Alexander Selkirk bu adada mahsur kalır ve 4 yıl 4 ay boyunca adada tamamen yalnız olarak yaşar. Yazar Daniel Defoe klasik romanı Robinson Crusoe`da bu hikayeden esinlenmiştir.

Yaklaşık 500 ada sakininin büyük kısmı, San Juan Bautista adlı yerleşim yerinde yaşar ve Istakoz avcılığı ile turizmden geçimini sağlar. Ada halkı birkaç araca, bir uydulu internet bağlantısına sahiptir. Bir çok kez sadece ismi sebebiyle (Robinson Crusoe), yıllık bir kaç yüz turist adayı ziyaret eder. Yanısıra 1. Dünya Savaşı sırasında ada önünde batan Alman gemisi SMS Dresden batığı da, dalgıçlık için sevilen bir mekandır.

Kaynak

  • kaynak wiki| url=http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Isla_Robins%C3%B3n_Crusoe&oldid=28496866|tarih=1 Mart 2007|dil=Almanca| madde=Isla Robinsón Crusoe


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.