Rob Reiner

Birçok alanda yeteneğini konuşturabilmiş ender sinemacılardan biri olan Rob Reiner, oyuncu, yönetmen ve yapımcı yönleriyle Hollywood’un en parlak kariyerine sahip birkaç isminden biri.

Birçok alanda yeteneğini konuşturabilmiş ender sinemacılardan biri olan Rob Reiner, oyuncu, yönetmen ve yapımcı yönleriyle Hollywood’un en parlak kariyerine sahip birkaç isminden biri.

Ünlü komedi ustası Carl Reiner’in oğlu olan Rob Reiner, 1945 yılında Bronx’ta doğdu. 12 yaşına gelince ailesiyle birlikte Los Angeles’a yerleşen Reiner, oyunculuğa buradaki bölgesel tiyatrolarda başladı. UCLA’da drama okuyan yönetmen, “ The Smothers Brıther’s Comedy Hour ” adlı şov programının yazarlığını üstlendi.

İlk sinema deneyimini oyuncu olarak yaşayan Reiner, babasının hayatının konu alındığı “ Enter Laughing ” adlı filmde rol aldı. Daha sonraları birçok filmde irili ufaklı rollerde kamera karşısına geçen aktör, ilk ciddi ve kayda değer projesini “ All in the Family ” adlı TV dizisinde oynayarak gerçekleştirdi. 1971 yılında başladığı dizide bir sene boyunca aralıksız oynayan Reiner, aynı zamanda çeşitli TV filmlerinde rol aldı. Bu sırada aynı zamanda rol arkadaşlarından biri olan Penny Marshall ile tanıştı ve kısa bir süre sonra evlendi.

1978 yılında “ More Than Friends ” adlı yarı otobiyografik bir dizide rol alan aktör, 1984 yılında yönetmenliğe soyundu ve kült filmlerinden biri olan “ This Is Spinal Tap ” adlı filme imza attı. Uydurma bir rock grubunu konu alan bu filmden sonra 1985 yılında “ The Sure Thing ” adlı eğlenceli bir film çekti. Bu filmin fazla beğeni toplamamasına rağmen yılmayan Reiner, üçüncü denemesinde Stephen King uyarlaması yaptı. “ Stand By Me ” adlı filmde yarattığı inandırıcı karakterleri ve komedi ile dramın uyumlu senteziyle oldukça ilgi gören Reiner, daha sonraki filmlerinde çok farklı türleri iç içe kullanarak yönetmenlikte de kendini ispatladı.

“ The Princess Bride ” adlı romantik komedi filminde fantastik öğeler kullanan Reiner’ın 1989 yılında yönettiği “ When Harry Met Sally ” adlı filmi 80’li yılların en başarılı romantik komedi filmi olarak değerlendirildi. 1990 yılında başrollerinde James Caan ve Kathy Bates’in oynadığı “ Misery ” ile yine bir Stephen King uyarlaması deneyen Reiner, kendisine hastalık derecesinde hayran olan bir kadın tarafından hapsedilen ünlü bir yazarın başından geçen kötü olayları anlattı. Kathy Bates, filmdeki sapık hayran karakteriyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar ödülünün sahibi oldu.

1992 yılında yönettiği “ A Few Good Men ” ile ordu içerisinde yaşanan entrikaları ele alan yönetmen, Tom Cruise, Demi Moore ve Jack Nicholson’ın üstün performanslarıyla müthiş bir politik gerilim filmi ortaya çıkardı. Film, En İyi Film dalında Oscar’a aday olurken, aynı zamanda Reiner Altın Küre adaylığı getirdi. 1995 yılında “ The American President ” ile romantik komedi tarzına yönelen yönetmen, 1996 yılında yapımcılığını da üstlendiği “ Ghosts of Mississippi ” ile sivil haklar konusuna eğildi.

1999 yılında başrollerinde Michelle Pfeiffer ve Bruce Willis’in yer aldığı romantik komedi filmi “ The Story of Us ”ta evli bir çiftin sorunlarını ele alan Bob Reiner, kara mizahtaki ustalığını tekrar konuşturdu. Yönetmenliğin yanı sıra oyunculuğu da ihmal etmeyen Reiner, “ Sleepless in Seattle ”, “ The First Wives Club ”, “ Primary Colors ”, “ EdTV ” ve “ The Story of Us ” gibi filmlerde rol aldı.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Rob Reiner
Rob Reiner