Ricky Martin

"Maria" adlı parçasıyla birdenbire yıldızı parlayan ve küçük büyük herkesin sevgilisi olan Puerto Rico'lu yakışıklı şarkıcı San Juan'da büyüdü. Anlaşılan o ki, okulun tiyatro kolunda ve korosunda aktif rol oynayan sanatçı sahnelerle küçük yaşından itibaren iç içe. 1984 yılında, henüz 12 yaşındayken, Menudo adında Latin müzik yapan bir gruba katılan Martin, 1989 yılında bu gruptan ayrıldıktan sonra ilk önce okumak ve kariyerini geliştirmek için New York'a yerleşti, oradan da aktör ve şarkıcı olar

"Maria" adlı parçasıyla birdenbire yıldızı parlayan ve küçük büyük herkesin sevgilisi olan Puerto Rico'lu yakışıklı şarkıcı San Juan'da büyüdü. Anlaşılan o ki, okulun tiyatro kolunda ve korosunda aktif rol oynayan sanatçı sahnelerle küçük yaşından itibaren iç içe. 1984 yılında, henüz 12 yaşındayken, Menudo adında Latin müzik yapan bir gruba katılan Martin, 1989 yılında bu gruptan ayrıldıktan sonra ilk önce okumak ve kariyerini geliştirmek için New York'a yerleşti, oradan da aktör ve şarkıcı olarak çalışmak üzere Meksika'ya geçti.

Birbiri ardına çıkardığı solo albümleri büyük beğeni gören Ricky Martin, "Vuelve" adlı albümüyle 1998 yılında Altın Disk ödülünü kazandı. Genç şarkıcı, halka vermek istediği genel mesaj sorulduğunda "İnsanlar kendilerini özgür hissetsinler ve olmak istedikleri gibi olsunlar" yanıtını veriyor.

1999 yılı geldiğinde, "The Cup Of Life" la Grammy ödülü kazanan Martin, dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanı etkilemeyi başardı. Aynı yıl, "Vuelve" adlı albümüyle En İyi Latin Pop Müziği dalında da Grammy ödülüne layık görülen şarkıcı, böylece kendini tüm dünyaya kanıtlamış oldu.

Ricky Martin İngilizce albüm çıkarmasına gerekçe olarak hayatındaki anahtar kelime olan "iletişim" sözcüğünü gösterdi. Mükemmeliyetçi tavrını her çalışmasında göz önüne seren Martin, tam olarak tatmin olmadığı işlerini piyasadan uzak tutuyor. Ve en büyük hayallerinden biri, 30 sene sonra bile albümlerinin yine ilk günkü gibi zevkle dinlenmesini sağlamak. Bu çok büyük bir hedef... Ancak Martin, bunu başarmasının sürpriz olmayacağını her geçen gün güçlenerek kanıtlamayı başardı.

Rock müzikle büyümüş olduğunu söyleyen şarkıcı, artık her türlü müziği dinlediğinin altını çiziyor, her şeyi bir sünger gibi emdiğini ve anlamaya çalıştığını belirtiyor. Ona göre, çıkardığı "Livin' La Vida Loca" albümü, içinde çok çeşitli müzikleri barındırıyor. Biraz latin ezgileri, biraz ska, biraz rock ve hatta 60'lı yıllardan bile esintiler bulmak mümkün. Ayrıca Columbia Records tarafından çıkarılan Livin' La Vida Loca, bu kayıt şirketi için 'tüm zamanların en çok satılan single albümü' özelliğini taşıyor.

Martin, hayatının en verimli ve üretken dönemlerini yaşadığını düşünüyor. Hedefleri arasında bir ekip çalışması gerçekleştirmek, birinci sırayı alıyor. Bu yolda henüz büyük bir adım atamamış olmakla beraber, düet çalışmalarını da birer takım işi olarak nitelendirebiliriz. "Private Emotion" şarkısına Sertab Erener'le yaptığı düetin gördüğü ilgi, Martin'in bu projesinin de başarıyla sonuçlanacağının göstergeleri arasında.

Şarkıcının, bir süre sonra, 2000 yılının Kasım ayında çıkardığı "Sound Loaded" albümü de gördüğü büyük ilgiyle Ricky Martin'in kariyerinde gerçekleştirdiği başarılı projeler arasında yer alıyor. 15 milyon dinleyiciye ulaşan çalışmada öne çıkan parçalar arasında "She Bangs" ve "Nobody Wants To Be Lonely"yi saymak mümkün.

Martin, yaklaşık üç sene süren suskunluğunun ardından geçtiğimiz günlerde yeni albümüyle dinleyenlerinin karşısına çıktı. Tümü İspanyolca şarkılardan oluşan "Almas Del Silencio", 20 Mayıs 2003 tarihinde müzikseverlere sunuldu. Ünlü yapımcılar Ricardo Arjona, Jon Secada ve Alejandro Sanz'ın da imzasının bulunduğu çalışma, bir de sürpriz içeriyor. "Almas Del Silencio"yu satın alan dinleyiciler, Martin'in web sitesinde sunulan özel içeriğe de ulaşma şansı elde ediyorlar. Bu durum; internetin, hayatın her alanında etkisini arttırarak sürdürdüğünün ve şarkıcıların orijinal albüm satışına teşvik için kullanabileceği en etkili yol olduğunun bir kanıtı olarak nitelendirilebilir. Bir başka deyişle müzisyenler, internette yayınlanmasına tepki gösterdikleri içeriğe yine aynı teknolojiyi kullanarak karşı hamle yapmak zorunda kalıyorlar.

Teknolojinin çok büyük kolaylıklar sağladığını inkar etmeyen Martin, ondan faydalanırkenkesinlikle sadelikten vazgeçmiyor. Şarkılarını söylerken duygularını konuşturduğu, mükemmelliğin mekanik olarak değil hislerle yakalanabildiği görüşünde. Genç şarkıcı, ancak, 'gerçekten hissettiklerini aktarabilirse' başarılı ve kalıcı olabileceğini düşünüyor.

Ricky Martin; mükemmeliyetçiliğini mütevaziliğiyle birleştirmeyi başarmış, latin müziğini dünyanın her yerinde başarıyla temsil eden, ülkemizde bile dinleyenlerinin şarkılarını ezberlediği başarılı bir şarkıcı. Tarzını kendine yakın bulmayan müzikseverlerin bile, en azından bu yönüyle alkışlaması gereken bir isim...

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ricky Martin
Ricky Martin