--}}

Richard Wright

28 Haziran 1945' de doğdu. Müzik kariyeri Londra'daki The Regent Street Polytechnic'e girmesi ve Roger Waters ile tanışması ile başladı, ancak o mimar olmak istemiyordu, tek düşündüğü şey müzik yapmaktı. İlk grubu Nick Mason ve Roger Waters ile beraber kurdukları Sigma 6 dır.

28 Haziran 1945' de doğdu.

Müzik kariyeri Londra'daki The Regent Street Polytechnic'e girmesi ve Roger Waters ile tanışması ile başladı, ancak o mimar olmak istemiyordu, tek düşündüğü şey müzik yapmaktı. İlk grubu Nick Mason ve Roger Waters ile beraber kurdukları Sigma 6 dır.

Grubun ilk döneminde Syd Barrett ile birlikte grubun en çok şarkı yazan kişisiydi. Grubun ilk dönemlerinde çok baskın olan klavye sound'una neden olmuştur. The Great Gig In The Sky onun en başarılı bestesi olmuştur.

The Wall'dan sonra Roger Waters tarafından gruptan kovuldu. Ancak, The Wall konserlerinde grup üyesi olmadan müzisyen olarak çıkarıldı. Konserler büyük bir zararla sonuçlandığından, bu işten tek para kazanan da o oldu.

The Final Cut, bulunmadığı tek Pink Floyd albümüdür. A Momentary Lapse of Reason albümünde kısmen, The Division Bell albümünde ise tamamen Pink Floyd üyesi oldu.

Çıkardığı solo albümlerinin (1978 Wet Dream,1984 Identitiy adlı grupla, 1997 Broken China) yanında grup arkadaşı David Gilmour un albümlerine de yardım etmektedir.

Solo Çalışmaları


İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.