--}}

Rûşeni Ömer Dede

Rûşeni Ömer Dede, Rûşeniyye Tarîkatının şeyhidir. Asıl adı Ömer Ali B. Umur Bey`dir. Doğum yeri hakkında iki olasılık vardır; Güzelhisar`ın Rûşen köyünde veya Aydın`ın Yenice köyünde dünyaya gelmiştir.

Ruşeni Ömer Dede, Ruşeniyye Tarikatının şeyhidir. Asıl adı Ömer Ali B. Umur Bey`dir. Doğum yeri hakkında iki olasılık vardır; Güzelhisar`ın Ruşen köyünde veya Aydın`ın Yenice köyünde dünyaya gelmiştir.

Hayatı

``Ruşeni`` lakabıyla tanınır. Tahsil hayatına doğduğu yerde başlamıştır ve devam ettirmek için Bursa`ya gitmiştir. Orada tahsilinin tamamladıktan sonra müderris atanmıştır. Adı bir aşk dedikodusuna karıştığından dolayı Bursa`yı terkederek Karaman`a bağlı Larende kasabasına gitmiştir. Dedikodudan duyduğu pişmanlık yüzünden abisinin önerisi üzerine Halveti adında bir tarikata katılır. Daha sonra Azerbeycan`a giderek tarikatın ikinci priden el almıştır ve onun vefatı üzerine birçok yerde irşadla meşgul olmuştur. Birçok müridinin arasında İbrahim Gülşeni de vardır.

1487 yılında Tebriz`de vefat etmiştir. Resmi kayıtlarda 1503 olarak görünmektedir.

Kendisi zamanın güçlü şairlerinden birisidir ve dini\tasavvufi birçok şiir yazmıştır. Bu şiirlerin bazıları bestelenmiş ve tekkelerde okutulmuştur.

Kaynakça

  • Dr. Yaşar Akdoğan - Türk Dünya Araştırmaları - Sayı 119 - Nisan 1999


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.