--}}

Progresif Rock

Progressive rock, mana olarak "ilerletmeci rock" olarak dusunulebilir. Bu tarzda, geleneksel rock enstrumanlarına ek olarak(elektro,akustik-gitar, bas, klavye, bateri) keman, Hammond Organ, Moog Synthesizer, perkusyon enstrumanları, uflemeli calgılar, vb. bulunabilir.

} Progressive rock, mana olarak "ilerletmeci rock" olarak dusunulebilir. Bu tarzda, geleneksel rock enstrumanlarına ek olarak(elektro,akustik-gitar, bas, klavye, bateri) keman, Hammond Organ, Moog Synthesizer, perkusyon enstrumanları, uflemeli calgılar, vb. bulunabilir.

Progressive`de amac 60`lar ve 70`ler boyunca derinlik yakalamak olmustur. Parca, surekli degisim gostermekte ve yinelemelerden kacınılmaktadır. Parcalar goreceli olarak daha uzundur ve virtuozite gerektirmektedir. Parca surekli ilerlemektedir.

Vokalde de hunerli bir sanatcı olması, parcayı daha ilgi cekebilir hale getirmekle birlikte, parca , vokalsiz bir enstrumental de olabilir.

Beatles`ın Magical Mystery Tour ya da Rolling Stones`un Beggars` Banquet albumleri iyi birer koken sayılabilir. Wishbone Ash ise ikiz-gitarlarıyla hemen hemen extradan hicbir enstruman eklemeden prog rock`u kotarabilmistir. Grup isimli ilk albumlerinden, Handy ya da Phoenix gayet derin ve basarılı orneklerdir.

Deneysel bir turdur. Art rock, prog rock`la ilintili olmakla birlikte, klasik muzik etkenleri tasır ve Ortacag konularını isler. Prog rock, daha cok jazz`a kayan yapısıyla dikkat ceker.

Blues riffleri, her rock stilinde oldugu gibi egemendir. Captain Beefheart, Bluejeans and Moonbeams albumunde, bluesy riffleri kullanmıstır, garip konular islemistir ve kulaga sıradısı gelebilecek vokal teknigi kullanmıstır.

King Krimson`ın Starless and Bible Black albumundeki son parca olan Fracture, yavas baslar ve hızlanır. Fracture, Robert Fripp`in ustalıgını gozler onune serer.

Led Zeppelin`in No Quarter cd`si Mısır enstrumanlarıyla oryantal bir tat kazanır ve ilgi ceker. Led Zeppelin her ne kadar prog rock grubu degilse de, bu albumuyle(sadece Plant ve Page), prog`a goz kırpar. Stairway to Heaven sarkısı bu albumde yok ama o da bir ornek. Daha cok, Kashmir goze batıyor ve surekli degisim gosteriyor.

Pink Floyd`un kullandıgı cesitli sesler (Money , ornek) olagan rock olgusunun sınırlarını zorlamıstır.

Rainbow`da Stargazer, Ortacag hikayesidir, geleneksel rock enstrumanlarıyla calınır, 8 dakikaya yakındır. Deep Purple`ın Lazy, Space Truckin` parcaları, improvize calınmaya yatkındır. In Japan albumlerinde aynı setin 3 ayrı cd`de toplanmasının nedeni de parcaların her calınısında degisiklik gostermesinden kaynaklanmaktadır.

Grateful Dead`in Blues for Allah albumunde, segue`ler(parcadan parcaya kesintisiz gecisler) ilgi cekicidir. Her ne kadar Psychedelic`e kaymalar olsa da bu albumde prog rock esintileri vardır.

Allman Brothers Band , ki favori grubumdur, Live at Fillmore East albumlerinde In Memory of Elizabeth Reed olsun, Whipping Post olsun, prog`a donmuslerdir ve bunu da Southern rock grubu olarak basarmıslardır.

Boss (Springsteen) bile Born to Run albumuyle prog`u denemistir. Strawbs, Bursting at the Seams albumuyle, progressive folk`u basarıyla temsil eder.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.