Porto Riko

Karayipler, Karayip Denizi ile Kuzey Atlas Okyanusu arasında ada, Dominikan Cumhuriyeti'nin doğusunda yer alır.

Karayipler, Karayip Denizi ile Kuzey Atlas Okyanusu arasında ada, Dominikan Cumhuriyeti'nin doğusunda yer alır.

ABD'ye bağlı, içişlerinde bağımsız özerk bölge (İspanyolca Estado Libre Asociado de Puerto Rico, İngilizce The Commonwealth of Puerto Rico ). Karayipler denizininin kuzeydoğusunda Dominik Cumhuriyetinin doğusundadır. Adı İspanyolca "Zengin Liman" anlamına gelir.

Puerto Rico, Büyük Antiller'in en küçük adası olup, Puerto Riko ana adası yanısıra Mona, Vieques, Culebra gibi adacıklardan oluşur. Mona adası insanların sürekli kaldığı bir ada değildir. Daha çok Puerto Riko Doğal Kaynaklar kuruluşunun çalışanlarınca, ya da özel izinle adaya çıkan doğa gezginlerince kullanılır.

Tarihi

Askeri tarihi İspanyol istilacıların Taino yerlilerine saldırdıkları 16.yy.'a kadar uzanır. Porto Rikolu'lar istilacı İngiliz, Fransız ve Almanlar'a karşı savundukları 4 yüzyıl boyunca İspanyol İmparatorluğu tarafından yönetildi. Ada İspanyol-Amerikan savaşı boyunca Amerika Birleşik Devletleri tarafından işgal edildi ve İspanya resmi olarak savaşı sona erdiren 1898 Paris Antlaşması gereği ülkeyi terketti. Şu an ülke iç işlerinde bağımsız dış işlerinde ABDye bağlıdir. Bu nedenle ülkede ABD doları kullanılır, halk ABD pasaportuna sahiptir ve ABD sosyal sigorta kurumuna dahildir. Bununla birlikte Porto Riko ABD başkanlık seçimlerine katılmadığı gibi vergiler iç yönetim tarafından toplanır.

Haritası

Porto Riko koordinatları: 18.456649, -66.651847

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Porto Riko
Porto Riko