Plörezi

Plörezi, göğüs boşluğunun iç yüzeyini ve akciğerlerin her birini saran çift zarın (plevra) iltihaplanması ile oluşur. Aynı zamanda plörit adı verilen bu durumun tipik özelliği, nefes alırken keskin bir acıya sebep olmasıdır.

Plörezi, göğüs boşluğunun iç yüzeyini ve akciğerlerin her birini saran çift zarın (plevra) iltihaplanması ile oluşur. Aynı zamanda plörit adı verilen bu durumun tipik özelliği, nefes alırken keskin bir acıya sebep olmasıdır. Plevra iltihabı. Akciğerin üzerini örten plevra ile göğüs duvarını örten iki plevra yaprağı arasında sıvı birikmesi.

Plevranın sadece birkaç hücre kalınlığında olan bir katmanı, her bir ciğerin üzerini kaplar. Diğer katman ise göğüs duvarının iç yüzeyini kaplar. Soluk aldığınızda, göğüs boşluğunuzla, karın boşluğunuzu ayıran geniş kas (diyafram) kasılır ve göğüs kafesiniz genişleyerek ciğerlerinizin de genişlemesine sebep olur. Plevranın bu iki katmanı, iki parça pürüzsüz satenin birbirine sürtünmesi gibi, neredeyse hiç sürtünme kuvveti oluşturmadan ve göğüs kafesinin iç yüzeylerinde direnç olmadan, ciğerlerinizin genişlemesine ve kasılmasına olanak sağlar.

Göğsünüzün etkilenen tarafındaki zarın iki katmanı iltihaplandığında birbirine sürter ve nefes alıp verdiğinizde ağrıya sebep olur. Nefes aralarında neredeyse hiç acı hissetmezsiniz. Bazen plörezi göğüs boşluğunda sıvı birikimine (plevral effüzyon) de sebep olur.

Plörezi, çok çeşitli sebeplerle oluşan durumların komplikasyonu sonucu meydana gelir. Plörezinin tedavisi için gerçek sebep biliniyorsa tedavi edilmeli ve ağrı kesici kullanılmalıdır.

Diğer anlamları

plörezi

Türkçe plörezi kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. pleurisy

plörezi

Türkçe plörezi kelimesinin Almanca karşılığı.
Brustfellentzündung

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.