--}}

Pin-up Kızı

Pin-up kızı ya da pin-up modeli, yaygın şekilde basılmış resimleri pop kültürü olarak kabul edilmiş olan mankenlere verilen isimdir. Pin-up kızları genellikle, moda modellerinden ya da kadın oyunculardan seçilirler.

`ın 16 Mart 1945 tarihli Amerikan ordu dergisi için verdiği pin-up fotoğrafı]

Pin-up kızı ya da pin-up modeli, yaygın şekilde basılmış resimleri pop kültürü olarak kabul edilmiş olan mankenlere verilen isimdir. Pin-up kızları genellikle, moda modellerinden ya da bayan oyunculardan seçilirler.

"Pin-up" aynı zamanda bu türden fotoğrafların benzerlerinin boya ile resmedilmiş çizimlerine de verilen bir isimdir (Pinup sanatçıları listesine bakabilirsiniz). Pin-up terimi ilk olarak İngilizce diline 1941 ylında girmiş olmasına rağmen terimin kökeni 1890`lara kadar uzanmaktadır. "Pin up" resimleri, magazinlerden ya da gazetelerden kesilmiş resimler ya da kartpostal ve benzeri biçimlerde olabilirler. Ayrıca bu tür resimler çoğunlukla duvar takvimlerinde bulunmaktadırlar ve bundan dolayı da duvara raptiye ile tutturulmaktadırlar. ``Pin up`` teriminin Türkçedeki birebir karşılığı ``iğnelemek ya da raptiyelemek``tir. Ancak daha sonraları pin-up kızlarının posterleri de yaygın olarak basılmaya başlanmıştır.

Birçok pin-up resmi, kendi dönemlerinin birer seks sembolü olarak görünen Şöhretler . İlk pin-up kızları arasındaki en ünlülerinden biri Betty Grable`dır ve posterleri 2. Dünya Savaşındaki nerdeyse tüm Amerikan askerlerinin soyunma dolaplarını süslemekteydi. Sanatsal olarak pin-up ise, çekici ve güzel bir kadının nasıl olması gerektiğine dair görüntü veren idealize edilmiş kadın resimleridir. Bu tip ideal kadınların ilk örneklerinden biri, Charles Dana Gibson tarafından yaratılmış olan ve daha sonra Gibson kızı olarak da anılacak olanıdır. Bu akım daha sonra bu alanda çok meşhur olacak olan Alberto Vargas ve George Petty gibi bir çok sanatçının yetişmesine yol açmıştır.

Ünlü pin-up kızları

Dönemine göre alfebetik sırada-->

1910`lar ve 1920`ler1930`lar1940`lar

col-begin col-break|width = 33% col-break|width = 33% col-break|width = 33% col-break col-end

1950`ler

col-begin col-break|width = 33% col-break|width = 33% col-break|width = 33% col-break col-end

1960`lar

col-begin col-break|width = 33% col-break|width = 33% col-break|width = 33% col-break col-end

Pin-upların diğer kullanımları

Poster olarak basmaktansa, çizgi romanlarda, herhangi bir konuşma balonuna yer vermeksizin, karekterleri ya da belli bir olayı betimlemek için tek bir sayıda ya da yıllık içinde ayrılmış olan tam sayfa çizime de ``pin-up`` denmektedir.

Genellikle özel uçakların gövde boyalarının süslenmesinde uçakların burun kısımlarında kullanılan resimlerdir.

İç bağlantılarKaynakçaKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Pin-up Kızı
Pin-up kızı