--}}

Peter Debye

Peter Joseph William Debye (24 Mart 1884 – 2 Kasım 1966) Hollanda'nın Maastrecht şehrinde doğdu.

Yaşam Öyküsü

Gençlik

Debye 1913'de Mathilda Alberer ile evlendi.Bu evlilikten 1916'da Debye'nin araştırmalarında kendisiyle birlikte çalışan ve bir fizikçi olan oğlu Peter P. Debye ve 1921'de de kızı Mathilde Maria dünyaya geldiler.

Bilimsel katkıları

Çiftkutup momentleri , X ışınları ve ışığın gazlardaki saçılımına ilişkin araştırmalarıyla 1936'da Nobel Kimya Ödülü'nü alan Hollandalı kimyacıdır. 1910'da Münih Üniversitesi'nde fizik alanındaki doktora çalışmasını tamamladıktan sonra,Zürich,Utrecht,Göttingen ve Leipzig üniversitelerinde fizik dersleri verdi.Debye'nin ilk önemli çalışması olan dipol momentine ilişkin araştırmaları,atomların moleküller içindeki yerleşimini ve atomlararası uzaklıklar gibi konuların anlaşılmasına önemli katkılarda bulundu.1916'da katı nmaddelerin kristal yapılarının X ışınlarıyla incelenebilmesinin , maddeyi toz haline getirmekle olanaklı olabileceğini gösterdi ve böylelikle araştırma öncesi nitelikli zorunluluğunu ortadan kaldırdı. 1923'te Erich Hückel ile birlikte yürüttüğü çalışmalar sonucunda , Svante Arrhenius'un bir çözelti içindeki artı ve eksi yüklü tuz iyonlarının çözünmesine ilişkin kuramını genişleterek , iyonlaşmanın kısmi değil tam olduğunu kanıtlaması Debye'nin en önemli başarılarından biri olmuştur.

Sonraki Çalışmaları

Savaş etkinlikleri ve tartışmalar

2006 tartışmaları

Uluslararası cevaplar

2007 NIOD bildirgesi

2008 Terlouw bildirgesi

Ödüller ve payeler

* 1930 Rumford Nişanı X-ışını spektroskopisi ve özgül ısılar üzerine çalışmalarından dolayı verilmiştir. * 1936 Nobel Kimya Ödülü * 1963 Priestley Nişanı

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.