--}}

Pele

Edson Arantes do Nascimento Pele, 1940 yılında dünyaya geldi. Futbola Bauru Atletic takımında başlayan Pele, 1955’te geçtiği Santos Kulübü’nde 1956’da A takımına alındı. İlk Dünya Şampiyonluğu’nun 1958’de tattı.

Edson Arantes do Nascimento Pele, 1940 yılında dünyaya geldi. Futbola Bauru Atletic takımında başlayan Pele, 1955’te geçtiği Santos Kulübü’nde 1956’da A takımına alındı. İlk Dünya Şampiyonluğu’nun 1958’de tattı. Yedekler arasında İsveç’e götürülen Pele oyuna girdiği zamanlarda başarılı futboluyla dikkatleri üzerine çekti ve Milli Takımın ilk onbirinde yer alarak kupayı kaldıranlar arasına girdi. 1962 Dünya Kupası onun için kötü bir dönemdi. Pele sakat olduğu için bu milli takıma çağrılmadı. Futbol’un taçsız kralı olarak adlandırılan Pele, 1970 dünya kupasında hem olgun bir futbolcu hem de dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu olduğu gösterdi ve Brezilya bu dünya kupasından da şampiyonlukla çıkarak 3 kez kupayı evine götürdü. Her an her şeyi yapabilecek teknikte bir oyuncu olması, rakiplerin korkulu rüyası haline getirdi onu fakat o bununla şımarmak yerine kendisini daha da geliştirmeye çalıştı. 1974 yılına kadar oynadığı Santos takımında tam 1284 gol attı. O da tatilini ABD’de geçirdi ve New York Cosmos takımına transfer oldu. 1977’de de futbolu bıraktı. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük futbolcusu olarak gösterilen Pele, bütün dünyada futbol için ölçü ve hedef olarak gösterilmektedir.

Diğer anlamları

pele

Osmanlıca pele kelimesinin Türkçe karşılığı.
f. Terazi kefesi.

pele

İngilizce pele kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Pele,Torre fortaleza (en la zona que limita entre Inglaterra y Escocia del siglo XVI)

pele

İngilizce pele kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. tour fortifiée (à la frontière écossaise-anglaise au 16ième siècle)

pele

İngilizce pele kelimesinin Almanca karşılığı.
[Pele] n. Pele, Nachname; Edson Arantes do Nascimento Pele (geboren 1940), berühmtester brasilianischer Fußballspieler; polynesische Gottheit (des Feuers, Blitz, Tanz, Vulkane and Gewalttätigkeit) n. ein befestigter Turm (auf der Grenze zwischen England und Schottland im 16. Jahrhundert)

pele

İngilizce pele kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. torre fortificata (nelle zone di confine fra Inghilterra e Scozia del sedicesimo secolo)

pele

İngilizce pele kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. fortaleza, torre fortificada nas regiões limítrofes da Inglaterra e da Escócia no século XVI

pele

Portekizce pele kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. skin, derm, fur, peel, iacket

pele

İspanyolca pele kelimesinin İngilizce karşılığı.
[pelar] v. peel; husk; blanch; rind; fleece; shell

pele

n. fortified tower on the borders of England and Scotland during the 16th century n. Edson Arantes do Nascimento, Pele (born 1940), most famous Brazilian soccer player n. Pele, family name; Edson Arantes do Nascimento (born 1940), most famous Brazilian soccer player; Polynesian goddess (of fire, lightning, dance, volcanoes and violence)

pele

Portekizce pele kelimesinin Fransızca karşılığı.
1. (toucinho) couenne (f)2. (batata) peau (f); robe (f)3. (fruta) peau (f); épluchures (m/f) 4. (material) peau (f)5. (animais) poil (m); pelage (m); fourrure (f); peau (f)6. (anatomia) peau (f); épiderme (m); peaux (fp) 7. (vestimenta) manteau de fourrure; fourrure (f)

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Pele
pele