Pascal CouchepinPascal Couchepin (d. 5 Nisan 1942) 1998 yılından beri İsviçre Federal Konseyi üyesi olan İsviçreli politikacı ve devlet adamı.

Hayatı

5 Nisan 1942 tarihinde İsviçre`de dünyaya gelmiştir. İsviçre`nin kırsal bölgelerinden biri olan Valais`te çocukluğunu geçirdikten sonra üniversite eğitimi için Lozan`a gitmiş ve Lozan Hukuk Fakültesi`ni bitirmiştir. Avukat ve noter olarak çalışmıştır.

Politikaya 1968 yılında atılmış, 1984-1998 yılları arasında Martigny Belediye Başkanlığı yapmıştır. Aynı zamanda, 1979 yılında Federal Milletvekili seçilmiştir. Federal Hükümete girmeden önce, siyasi faaliyetlerinin yanı sıra, enerji ve iletişim alanında faaliyet gösteren şirketlerin yönetim kurullarında da yer almıştır.

Liberal eğilimli “Radikal Parti” üyesidir. 1998 yılından bu yana İsviçre Federal Konseyi üyesidir. 1998 - 2002 yılları arasında Ekonomi Bakanlığı yapmıştır. 2003 yılında bir yıllığına İsviçre Konfederasyonu Başkanlığı görevini üstlenmiştir. 2003 yılından bu yana ise sağlık, eğitim, sosyal güvenlik ve kültürden sorumlu İçişleri Bakanıdır.

İsviçre`de “açık sözlü” olarak tanınmaktadır. Popülist fikirleri ile Hükümetteki uyumu zaman zaman bozan Adalet ve Polis Bakanı Christoph Blocher`e karşı sıklıkla tepki göstermektedir. Couchepin, basına verdiği bir demeçte Blocher`i “demokrasi için bir tehdit” olarak nitelendirmiştir.

Haftasonlarını ailesi ile birlikte geçirmeyi, spor ve doğa yürüyüşleri yapmayı ve tatlı yemeği sevdiği bilinmektedir. Katoliktir. Evli (eşi: Brigitte Couchepin) ve üç çocuk (iki kız ve bir erkek) babasıdır. İki torunu vardır. Frankofondur.

İsviçre`nin Devlet Yapısı ve Couchepin

Pascal Couchepin, İsviçre`nin federal düzeydeki yürütme organı olan Federal Hükümetin yedi Bakanından biridir. Anılan Bakanlar sırayla, birer yıllığına ve mevcut Bakanlık görevlerinin yanı sıra, önce Konfederasyon Başkan Yardımcılığı sonra da Konfederasyon Başkanlığı görevlerini üstlenmektedirler. Couchepin, Hükümete 1998 yılında girmiş ve 2003 yılında Konfederasyon Başkanlığı görevini de yürütmüştür. 2007 yılında bu kere, İçişleri Bakanlığının yanısıra Konfederasyon Başkan Yardımcılığını da üstlenen Couchepin`in, 2008 yılında yeniden Konfederasyon Başkanı olması beklenmektedir.

Federal Hükümet üyeleri İsviçre Anayasası uyarınca federal devlete bırakılan alanlarda icraat yapmakla görevlidirler. Bu çerçevede, İçişleri Bakanlığı daha ziyade, İsviçrelileri ve ülkedeki yabancıları doğrudan ilgilendiren konularda (sosyal sigorta, sağlık, kadın-erkek eşitliği, ırkçılık ve din) yetkilidir. Esas itibariyle kantonların yetkisinde olan kültür ve eğitim gibi alanlardaki yetkileri sınırlıdır.

Türkiye ve Couchepin

Pascal Couchepin, Ekonomi Bakanlığı döneminde Türkiye`ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Couchepin Türkiye`ye ikinci resmi ziyaretini 3-10 Şubat 2007 tarihlerinde gerçekleştirmiştir. Couchepin bu ziyareti sırasında T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş, çeşitli Türk Bakanlarla biraraya gelmiş ve GAP gezisine çıkmıştır. Couchepin`in 2002 ve 2007 yıllarında gerçekleştirdiği resmi ziyaretlerin yanısıra ülkemize turist olarak da geldiği; Türk tarih ve kültürüne ilgi gösterdiği bilinmektedir. Couchepin, Orhan Pamuk`un bazı kitaplarının Fransızca çevirilerini okumuştur.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.