--}}

Panthera

Panthera, kedigiller (Felidae) familyası içinde sınıflanan bir cinstir. Çok iyi bilinen ve soyunu sürdürmekte olan aslan, kaplan, pars ve jaguarı içeren Panthera, bünyesindeki bu dört türle, büyük kedilerin yaklaşık yarısını kapsar.

Panthera``, kedigiller familyası içinde sınıflanan bir cinstir. Çok iyi bilinen ve soyunu sürdürmekte olan aslan, kaplan, leopar ve jaguarı içeren ``Panthera``, bünyesindeki bu dört türle, büyük kedilerin yaklaşık yarısını kapsar.

Kedigiller içinde, kükreyebilmek için gerekli olan anatomik değişiklikler yalnızca bu dört türde bulunmaktadır. Önceleri, kükreyebilmek için temel nedenin hiyoid kemikteki (dil kemiğindeki) tamamlanmamış kemikleşme olduğu düşünülürdü. Ancak yakın tarihli araştırmalarda, asıl nedenin özellikle gırtlaktaki başka bazı yapısal değişiklikler olduğu anlaşılmıştır. Örneğin, bazen ``Panthera`` cinsi içinde sınıflanan kar leoparı ```` da kemikleşmesini tamamlamamış bir dil kemiğine sahiptir ama gırtlağı bahsi geçen özel yapıya sahip olmadığı için kükreyemez.

Terim bilgisi

Latince olan ``panthera`` sözcüğü, Eski Yunanca`daki (panther) sözcüğünden gelir ve günümüzün birçok dilindeki yazım, söyleniş ve anlam benzerliği içeren sözcüklere kaynaklık etmiştir.

Örnekler şöyle verilebilir:
  • İngilizce`deki ``panther``, Eski Fransızca ve Eski İngilizce`nin ``panthera`` ve Orta İngilizce`nin onlardan türemiş olan ``pantere`` sözcüğünden gelir.
  • ``Panthí¨re``, modern Fransızca`daki ilgili sözcüktür.
  • Türkçe`deki "panter", Fransızca`daki ``panthí¨re`` kökenlidir.
  • İngilizce`deki ``panther`` hem kara panteri hem de ``Panthera`` cinsine ait büyük kedileri tanımlayan anlamlara sahipken, Türkçe`deki "panter" genel olarak leopar türünü tanımlar ve "pars" ile "pelenk" de diğer eş anlamlı sözcüklerdir.


Tür ve alt türler

Leopar ve aslan için önerilmiş pek çok alt tür olmuştur ama bunların çoğunluğu şüpheye açıktır.Yakın dönemde, birbirleri arasında yeterli genetik farklılıkların saptanamaması nedeniyle, tüm Sahra altı leoparların ve tüm Sahra altı aslanların aynı leopar ve aslan alt türleri olduğu ileri sürülmüştür. Bazı tarih öncesi aslan alt türleri de fosillere ve tarihi verilere dayanarak tanımlanmıştır ancak bunların ayrı türler olması da olasıdır.

``Panthera`` cinsi içinde sınıflanan tüm tür ve alt tülerin güncel listesi aşağıda sunulmuştur. Soyu tükenmiş tür ve alt türler "(st)" kısaltması ile gösterilmiştir.Notlar

  • Kara panter olarak bilinen hayvan, aslında, leopar ve jaguarın mutasyon geçirmiş bir biçimidir: leopar ve jaguar kürkündeki benekleri kontrol eden gendeki bir mutasyon, hayvanın tamamen siyah görünmesine yol açar.
  • Önceleri ``Panthera uncia`` bilimsel adı ile ``Panthera`` cinsi içinde sınıflanan kar leoparı, günümüzde ``Uncia uncia`` bilimsel adı ile tek türü olduğu ``Uncia`` cinsi içinde sınıflanmaktadır.


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Panthera
Panthera