--}}

Osman Yağmurdereli

Osman Gazi Yağmurdereli 6 Şubat 1953 tarihinde Trabzon'da doğdu. Türk sinema yapımcısı ve siyasetçi.

Osman Gazi Yağmurdereli, (d. 6 Şubat 1953, Trabzon – ö. 2 Ağustos 2008, İstanbul) Türk sinema yapımcısı ve siyasetçi.

İlkokulu 3. sınıfa kadar Trabzon Kurtuluş İlkokulu'nda, daha sonra ise Ankara Kavaklıdere İlkokulu'nda bitirdi. Orta ve lise eğitimini ise Namık Kemal Lisesi Yenişehir Koleji'nde bitirdi.Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü'nü bitirdi. Bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra, yorumcu sanatçı olarak sanat çalışmalarına başladı. Televizyon yapımcılığıyla birçok diziye imza attı.

Aile yaşamı

Demokrat Parti ve Adalet Partisi’nin kurucularından, 1.(XII.) dönem Trabzon Milletvekili Zeki Yağmurdereli’nin oğludur. ANAP eski milletvekili ve bakanlardan Veysel Atasoy, Yağmurdereli’nin kayınbiraderidir Time Turk: Osman Yağmurdereli vefat etti. 1987 yılında dönemin ANAP Zonguldak Milletvekili Veysel Atasoy'un kız kardeşi olan Esin Atasoy ile evlendi Ntvmsnbc.com: Osman Yağmurdereli yaşamını yitirdi. Bir zaman Trabzonspor yöneticiliğide yaptı.

Sanat yaşamı

1988'de Yağmur Ajans'ı kurarak yapımcılığa başladı. Osman Yağmurdereli, ayrıca 5 yıl üst üste Altın Kelebek En İyi Yapımcı Ödülü'nün sahibi oldu.

Siyasi yaşamı

22 Temmuz 2007 seçimlerinde Ak Parti'den İstanbul 2. Bölge milletvekili adayı oldu. 22 Temmuz 2007 seçimleri sonucu 23. dönem AKP İstanbul milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görev yapıyordu Net Haber: Yağmurdereli, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi .

Hastalık dönemi

20 Nisan 2006'da sarılık belirtileri ile kaldırıldığı hastanede pankreas kanseri teşhisi konuldu En tehlikeli kansere yakalanmış . 11 Temmuz 2008'den beri, kanserinin neden olduğu, safra yollarındaki enfeksiyon nedeni ile hastanede tedavi gören Osman Yağmurdereli, 1 Ağustos 2008 tarihinde saat 5.30 da solunum yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma alınmıştı. 2 Ağustos 2008 günü tedavi gördüğü Acıbadem Hastanesi'nde hayatını kaybetti Milli Gazete: Osman Yağmurdereli vefat etti Sabah Gazetesi: Osman Yağmurdereli vefat etti .

3 Ağustos 2008 tarihinde cenazesi Atatürk Kültür Merkezi'ne getirildi. Burada yapılan törenden sonra Yağmurdereli'nin naaşı Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verildi.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.