--}}

Orhan Çetin

Orhan Çetin, (d. 13 Kasım 1956 Trabzon) Türk yönetmen, fotoğrafçı, radyo programcısı.

Orhan Çetin, (d. 13 Kasım 1956 Trabzon) Türk yönetmen, fotoğrafçı, radyo programcısı.

Babasının memuriyeti dolayısıyla Trabzon`da doğdu. Sülalenin Ankara`ya toplanması sebebiyle 1964 yılında Ankara`ya geldi. İlk gençlik yıllarında Ankara Altındağ Tiyatrosu`nda figuran olarak çalıştı. Ailenin Tiyatro ve Fotoğrafcılıkla uğraşması nedeniyle, fotoğraf çalışmalarından etkilenerek fotoğrafcılığa yöneldi. 1980`li yıllarda Ses ve Hayat dergilerinde, dönemin ses ve sinema sanatcılarının orta sayfa fotoğraflarını çekti. Bir dönem Ferdi Tayfur`la birlikte fotoğraf stüdyosu işlettiler. 1980`li yılların ikinci yarısında magazin,kültürel dergi ve haftalık gazete çıkarttı.

1982 yılında evlendi. Firüze isimli bir kız çocuğu babası oldu. İsminden de anlaşılacağı gibi o dönemde populer olan Sezen Aksu`nun "Firuze" isimli parçasından esinlenmedir. 1990`lı yıllarda Radyo Mega`da Nazan Öncel`in hazırladığı ve prodüktörlüğünü üstlendiği "Gecenin Serserisi" isimli programı yaparak büyük ilgi toplamıştır. Özel Radyo döneminin miladı sayılan "Gecenin Serserisi" her yaş ve kesimden dinleycisi olmuştur. Çetin bu programla radyo günlerine de bir anlamda imza atmıştır. [1]] yılında Sistem Yayınları tarafından Gecenin Serserisi "Sevgi Maratonu" isimli Gecenin Serserisi programında yaptığı konuşmalardan derlenmiş bir kitabı yayımlanmıştır. Kahraman Tazeoğlu`nu Radyo programına çıkartarak. Radyoculuğa girmesine ayrıca vesile olmuştur.

Bilahare ses sanatcılarının kliplerini çekmeye başladı. Ferdi Tayfur, Cem Karaca, Pınar Eliçe, Asya, Fedon, Ümit Besen, Serdar Ortaç vb. Plato Film`de part time çalışmalarda bulundu.Halen İstanbul Arnavutköy`de yaşamaktadır. Sinan Çetin`in kardeşidir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    Çok üzüldüm.Umarım tekrar sağlığına kavuşursun.Sen güçlü bir insansın.Feci yendiğini göreceğim

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.