--}}

Ordinaryüs Profesör

Günümüzde kullanılmayan akademik bir ünvandır. Türk üniversitelerinde 1933 reformu ile oluşturulan ve 1981 yılında çıkarılan 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu ile lağvedilen akademik unvan.

Türk üniversitelerinde 1933 reformu ile yaratılan ve 1981 yılında çıkarılan 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu ile lağvedilen akademik ünvan. Ordinaryüs Profesör payesi en az beş yıl profesörlük yapmış, bilimsel çalışmalarıyla kendini tanıtmış öğretim üyeleri arasından seçilerek bir kürsünün yönetimiyle görevlendirilen kimselere verilirdi.

Ordinaryüs profesör ünvanı Türk üniversitelerine Alman akademik sisteminden aktarılmıştır. Alman sisteminde ``professor extraordinarius`` (dışarıdan atanmış profesör) zıddı olup, "nizami profesör" anlamında kullanılmıştır. Türkiye`de ``professor extraordinarius`` ünvanı kullanılmamıştır. ``Ordinarius`` sıfatı Latince "nizami, usule uygun" anlamına gelir.

20. yüzyıl Türk argosunda ``ordinaryüs`` sözcüğü "herhangi bir meslek veya sanatın ileri derecede uzmanı, allame, üstad" anlamında kullanılmıştır. Futbolda ``Ordinaryüs`` lakabı Fenerbahçeli futbolcu Lefter (Eleftherios) Küçükandonyadis ile özdeşleşmiştir.

Akademik unvanlar

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.