--}}

Oktay Ekşi

Oktay Ekşi, (d. 7 Aralık 1932) Türk gazeteci ve yazar. Oktay Ekşi, Basın Konseyi başkanı ve Hürriyet gazetesi başyazarıdır. 7 Aralık 1932 tarihinde Ordu ilinin Mesudiye ilçesinde doğdu.Oktay Ekşi
Oktay Ekşi
Oktay Ekşi, (d. 7 Aralık 1932) Türk gazeteci ve yazar.

Oktay Ekşi, Basın Konseyi başkanı ve Hürriyet gazetesi başyazarıdır. 7 Aralık 1932 tarihinde Ordu ilinin Mesudiye ilçesinde doğdu.

8 Ocak 1952 tarihinde, 19 yaşında özel bir haber ajansında gazeteciliğe başlayan Oktay Ekşi daha sonra Dünya sinde muhabir olarak göreve başladı ve 22 yaşından sonra da bu gazetenin 1960 yılına kadar Ankara Temsilcisi olarak görevini sürdürdü.

27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra Dünya Gazetesi’nden ayrılarak Öncü Gazetesi’nde İstihbarat Şefi olarak görev yapmaya başlayan Ekşi, İhtilalden sonra "1961 Anayasası"nı hazırlamak için kurulmuş olan Kurucu Meclis'te Basın Temsilcisi olarak görev aldı. Kurucu Meclis üyeliğinden sonra CHP'nin yarı resmi organı olan Ulus Gazetesi'nde bir yıl kadar istihbarat şefi olarak çalışıp daha sonra da lisan öğrenmek için Londra’ya gitti ve buradaki Türkiye Başkonsolosluğu'nda üç yıldan fazla süreyle yerel katiplik yaptı.

1966 yılında Londra'dan yurda dönüşünde bir taraftan Yeni Gazete’nin Ankara Temsilciliğini yürütürken diğer taraftan da mesleği dolayısı ile geciktirmiş olduğu üniversite öğrenimini tamamlayıp, 1967 tarihinde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezuniyet diplomasını aldı.

Hürriyet Başyazarı

Ordu’nun Mesudiye İlçesi’nden Türkiye’nin dört bir yanına yayılan Ekşioğlu Ailesi’ne mensup olan Oktay Ekşi, 7 Aralık 1932’de bu ilçede doğdu. İlk ve ortaöğretim yıllarını Ankara-Sivas-Ankara’da geçiren Ekşi, gazeteciliğe henüz 19 yaşındayken, 8 Ocak 1952 tarihinde, Ankara Ajansı’nda başladı. Daha sonra merhum Falih Rıfkı Atay’ın sahibi olduğu Dünya Gazetesi’nde önce muhabirlik, 22 yaşından itibaren Ankara Temsilcisi sıfatıyla 1960 yılına kadar görev yaptı.

Kurucu Meclis Üyesi

27 Mayıs 1960 ihtilalini izleyen günlerde Dünya Gazetesi’nden istifa etti ve Ankara’da, 28 genç gazetecinin görev aldığı Öncü Gazetesi’nde İstihbarat Şefi oldu. Bu sırada 1961 Anayasası’nı yapmak üzere kurulan Kurucu Meclis üyeliği için yapılan seçimlere katıldı ve meslektaşları tarafından Basın Temsilcisi seçildi. Bu görev tamamlanınca Ekşi, Ankara’da yayınlanan Ulus Gazetesi’nde 1 yıl süreyle İstihbarat Şefi olarak çalıştı. 1962-1966 arasında lisan öğrenmek için gittiği Londra’daki Türkiye Başkonsolosluğu’nda 3,5 yıl süreyle mahalli katiplik yaptı. 1966 yılında yurda döndü ve Hürriyet Grubu’na bağlı Yeni Gazete’nin Ankara Temsilciliği’ni üstlendi. Meslekte başarıyı öne alan yaklaşımı nedeniyle geciktirdiği üniversite öğrenimini Londra ve Ankara yıllarında tamamlayarak 1967 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

1974’te başyazar oldu

Daha sonra Hürriyet Gazetesi’ne geçen Ekşi, 1974’te Başyazar oldu. 1983’e dek başyazarlığını sürdüren Ekşi, SODEP kurucusu olmak üzere kısa bir dönem bu görevine ara verdi. Ancak 12 Eylül yönetimi SODEP’i seçime sokmayınca, 1984’te gazetecilik mesleğine döndü. Güneş Gazetesi’nde 10.5 ay başyazarlık yapan Ekşi, ardından 1 ay da Milliyet Gazetesi’nin yazı işlerinde görev yaptı. Daha sonra Erol Simavi’nin “Hürriyet’e dön” çağrısı üzerine yeniden Hürriyet’e döndü.

44 yıldır Hürriyet Gazetesi’nde çalışan bunun 36 yılında da Başyazar olarak görev yapan Ekşi, aynı zamanda Basın Konseyi Başkanı. Ekşi 1992’de kurulan Dünya Basın Konseyleri Birliği’nin (World Association of Press Councils) (WAPC) önce Yürütme Kurulu üyeliğine ve Başkan Yardımcılığı’na, 2002 yılı Şubat ayından itibaren de dört yıl görev yapmak üzere Başkanlığı’na seçildi.

Demokratik hareket öncüsü

Ekşi, gazetecilik dışında, dünyaya geldiği Mesudiye’de, ülkemizin ilk yerel demokrasi hareketinin başlamasında öncülük yaptı. Oktay Ekşi, Mesudiye’nin gelişmesini devletin kaynaklarıyla değil, yöre insanının kendi çabalarıyla sağlamayı amaçlayan MEGEV isimli vakfın 132 kurucu üyesini temsilen Vakfın tek kurucusu oldu.X

Bugüne kadar bir kısmı uluslararası, bir kısmı mesleki, bir kısmı bilimsel nitelikte olan pek çok konferansta, üniversitede konuşmalar ve sunuşlar yapan, panellerde yer alan Ekşi’nin, ilki 1958 yılında Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nden aldığı Yılın Gazetecisi ödülü olmak üzere Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nden, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nden eğitim amaçlı çeşitli vakıflardan aldığı pek çok mesleki ödülü var. Ekşi ayrıca 2430 Numaralı Rotary Bölgesi’nin önerisi üzerine 1997 yılında Rotary International tarafından yöresine, yurduna, ulusuna ve dünyaya sahip çıkanlardan biri olduğu gerekçesiyle Paul Harris Dostluk Ödülü’ne layık görüldü.

Terör konulu yazılarından oluşan Terör Yazıları isimli bir kitabı bulunan Ekşi, Prof. Dr. Aysel Ekşi ile evli ve 2 çocuk babasıdır.

Hürriyet'ten istifası

Oktay Ekşi, 28 Ekim 2010 tarihli Hürriyet Gazetesindeki köşesinde sarf ettiği "Bu zihniyet analarını da satar" şeklindeki ifadesi dikkat çekmişti. Hürriyet'in internet sitesinde "Şimdi, her şeyi satan işte o zihniyetin marifetlerini görüyoruz" cümlesiyle biten yazının taşra baskısında "Bu zihniyet analarını da satar" şeklinde yer aldığı, bu ifadelerin daha sonra şehir baskısından çıkartıldığı anlaşıldı. 29 Ekim'de Köşk'teki resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Oktay Ekşi'nin bugünkü yazısını okudunuz mu?" diye sorduktan sonra "Eğer gazetecilik buysa ben bu zihniyetle mücadele etmem, savaşırım. Gereğini yapacağız zaten, göreceksiniz. Benim ve bakan arkadaşlarımızın yazıda isimlerimizi kullanarak 'Bunlar afedersiniz anasını bile satan zihniyet' ifadesini kullandı." HES'le ilgili yazıların taraflı yazıldığını söyleyen Erdoğan, "Orayı görse böyle yazmazdı. Gördüğüne de inanmıyorum zaten" dedi. Bu gelişmeler üzerine Ekşi, 30 Ekim 2010 tarihinde Hürriyet Gazetesi Başyazarlığından istifa etti.

Hürriyet'teki son köşe yazısı

BAZEN habbenin (dam-lacığın) kubbe, kubbenin de habbe yapıldığı dönemlerden geçersiniz.

Benim 28 Ekim tarihli yazımın son cümlesinde (nasıl istismar edilebileceğini hesaplayamadan) değiştirdiğim iki kelime buna örnek teşkil etti. Gerçeği olduğu gibi anlatmam anlamak istemeyenlere yetmedi. Bu durumda 1966 yılından beri mensubu olduğum, 1974 yılından beri de “Başyazar”ı sıfatını taşıdığım Hürriyet Gazetesi’nden ayrılmaya karar verdim. Bana ne mutlu ki bunca yıl en iyi patronlarla ve mükemmel gazetecilerle çalıştım. Hepsine içten teşekkür borçluyum. Bugüne kadar ülkem ve mesleğim için hangi görüşleri savundumsa ömrümün sonuna kadar onları savunacağımın bilinmesini isterim.

Kaynaklar

Vikipedi Hürriyet Gazetesi

Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ben zaman zaman yazılarını takip ettiğim zatın son yaptığı terbiyesizlikten dolayı onun yazılarını bir daha okumyacağım. kendi karakterini apaçık ortaya koydu.bir insan bu kadar kişiliksiz olabilirmi terbiyem müsade etmediği için ona gerekli cevabı yazmayacağım.Ne olursa olsun devlet büyüklerine hakaret etmekle bir yerlere geleceğini düşünüyosa yanılıyor demektir.Bu millet onun gibilere dersini verecektir.bu memlekette birilerine küfürler edip bir yerlerlere gelen insanlar çok çabuk yok olmaya mahkumdur.Kendi annesi ve kardeşleri çocukları acaba ne düşünüyorlar.Çok merak ediyorum.Herhalde guru duymuyolardır yazıklar olsun.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Oktay Ekşi gibi yılların gazetecisinin böylesi bir terbiyesizliği köşesinden yapması kadar berbat bir durum düşünemiyorum. Oktay Ekşinin ki de dahil annelerimiz hepimizin kutsalı. Onları kavgasına alet etmesi, böyle bir küfrü alet etmesi gerçekten utandırıcı. Sayın Ekşi, hiç yakışmadı bu çirkinlik.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  oktay Ekşi gibi değerli bir yazarımızada kalemini bıaraktı.biz seni gayet iyi anladık.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.