Okan Üniversitesi

Okan Üniversitesi, İstanbul'un Kadıköy ilçesinde, Hasanpaşa semtinde bulunan bir vakıf üniversitedir.

Okan Üniversitesi, Okan Holding tarafından kurulmuş olan Okan Kültür, Eğitim ve Spor Vakfına bağlıdır. Okan Üniversitesi 1999 yılında resmi olarak kurulmuştur. Eğitim Öğretime 2003-2004 eğitim – öğretim yılında başlamıştır. Okan Üniversitesi, İstanbul'un Kadıköy ilçesinde, Hasanpaşa semtinde bulunan bir vakıf üniversitedir.

Okan Üniversitesi bilgi çağının gerektirdiği evrensel değerlerle donatılmış, bilgili, araştırma yeteneği olan,alanlarında başarılı, iç ve dış rekabete açık ve ülke sorunlarına duyarlı insanlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır. 2003-2004 Eğitim-Öğretim yılında faaliyete geçen programlarımız İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü , Fen Edebiyat Fakültesi Mütercim Tercümanlık (İngilizce) ve Psikoloji Bölümleri ile Bilgisayar ve Turizm Yüksekokulu Turizm ve Otelcilik Bölümü’nde sürdürülmektedir. Açılan programları yakın bir gelecekte Hukuk, Güzel Sanatlar ve İletişim Fakülteleri ile ülkemizin sosyal ve ekonomik kalkınması için gerekli diğer programlar izleyecektir.

Bunların dışında lisans eğitimini tamamlamış ve kariyerlerinde aşama göstermek isteyen bireyler için Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitülerinde işletme, satış ve pazarlama, genel psikoloji ve çeviri eğitimi konularında tezli-tezsiz yüksek lisans ve doktora programları açılması planlanmaktadır.

Ayrıca ülkemizde ara eleman sağlanması ve eğitimi, üniversite sanayi işbirliği, Avrupa Birliğine hazırlık çalışmaları gibi amaçlarla Okan Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde Eğitim Programları uygulanmaktadır. Ayrıca üniversite sanayi işbirliğine ilişkin olarak Türk Telekom AŞ ile işbirliği protokolü imzalanmıştır.

Üniversitemiz, eğitim ve öğretim hayatına İstanbul Kartal-Yakacık binasında başlamıştır. Kampüs çalışmaları hızla sürmektedir. Yeni ve çağdaş programlar ve bu programları yürütebilecek dinamik bir öğretim kadrosuyla Türk Yüksek Öğretimine çağdaş bir yaklaşımla katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Açılan programlarımıza ilk 1100 aday arasından alma başarısını gösteren üniversitemiz öğrencileri vakıf üniversiteleri arasında ilk 7 üniversitesinin arasında yer almış bulunmaktadır.

Okan Üniversitesi bütün bu amaç ve hedeflerini geçekleştirmek için küçük sınıflarda öğrenci-öğretim üyesi diyaloğunun birebir yaşandığı bir ortam içersinde bulunmaktadır. Üniversitemizde öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayısı beştir.

Okan Üniversitesi öğrencilerinin %25’i karşılıksız eğitim ve ihtiyaç bursu almaktadır. Programlarımızda İngilizce destekli eğitim verilmektedir. Bir yıl süreli İngilizce Hazırlık programı uygulanmaktadır. Bunun dışında başta Moskova Üniversitesi olmak üzere yurt dışındaki diğer üniversitelerle işbirliği hazırlıkları sürmektedir.

Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile sürdürülen iyi ilişkiler sonucu bu devletlerden gelecek öğrencilere de çağdaş eğitim verilecektir. Böylece ileri düzeyde kültürel kaynaşma da sağlanabilecektir.

Okan Üniversitesi öğrencileri Okan grubunun yurt içi ve yurt dışındaki Fabrikalar, oteller ve diğer işletmelerinde staj yapma ayrıcalığına sahip oldukları gibi mezuniyetlerinde belirtilen iş yerlerinde öncelikli iş imkanlarına kavuşacaklardır. Şu anda öğrenim yapan öğrencilerimizin tümüne Okan grup şirketleri veya dışındaki işletmelerde ücretli staj imkanı sağlanmıştır.

Kaynak

: http://www.okan.edu.tr/ Üniversitenin resmi web sitesi adresi

İlgili başlıklar

 • Liste - Türkiye'deki üniversiteler

 • İlgili konuları ara


  Görüşler

  Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
  Gürüş/yorum alanı gerekli.
  Markdown kodları kullanılabilir.

  Okan Üniversitesi
  Okan Üniversitesi