--}}

Off-shore

Off-shore Neden Kullanılıyor?BANKALAR* Bankalar, vergi cenneti olarak bilinen bu ülkelerde kurulan şubeler aracılığıyla elde ettikleri faiz geliri üzerinden yüzde 5 oranında Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi'nden (BSMV) kaçmış oluyorlar. Maliye uzmanları böylece 300 milyon dolar BSMV kaybı olduğunu hesaplıyorlar.

Off-shore Neden Kullanılıyor?

BANKALAR
  • Bankalar, vergi cenneti olarak bilinen bu ülkelerde kurulan şubeler aracılığıyla elde ettikleri faiz geliri üzerinden yüzde 5 oranında Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi'nden (BSMV) kaçmış oluyorlar. Maliye uzmanları böylece 300 milyon dolar BSMV kaybı olduğunu hesaplıyorlar.
  • Banka yurtdışı kazancını Türkiye'ye getirmeden bu kazançlarını Kurumlar Vergisi beyannamesine dahil etmiyor.
  • Gelir Vergisi stopajı (kesintisi) de yapılmıyor. Buradan da yıllık 200 milyon dolarlık vergi kaybı olduğu hesaplanıyor.


VATANDAŞLAR
  • Off-shore'dan elde ettiği faiz kazancından Gelir Vergisi stopajı (kesintisi) yapılmıyor.
  • Elde ettiği kazanç kolay tespit edilmediğinden Gelir Vergisi beyannamesine girmiyor.

Diğer anlamları

off-shore

off-shore: kıyı bankacılığı İngilizce bu söz ekonomide “Bir ülkede vergi mevzuatı, kambiyo sınırlamaları dışında faaliyetini sürdüren bankacılık.” anlamında kullanılmaktadır. Bu yabancı söz yerine kullanılmak üzere, sözün ekonomi alanındaki kullanımı için kıyı bankacılığı karşılığı önerilmiştir.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.