--}}

Nusret Çolpan

Nusret Çolpan (d. 1 Ekim 1952, Bandırma), Türk Minyatür sanatçısı ve Mimar

Nusret Çolpan (d. 1 Ekim 1952, Bandırma), Türk Minyatür sanatçısı ve Mimar

İlk ve Orta öğretimini Bandırma`da tamamladı. Daha sonra İstanbul`da Zincirlikuyu Meslek Lisesini ve Yıldız Üniversitesi Mimarlık Fakültesini bitirdi . Bu yıllarda İstanbul Üniversitesi Tıp Tarihi Enstitüsü`nde Prof. Dr. A. Süheyl Ünver ve Azade Akar`dan Türk Süsleme Sanatları dersi aldı ve minyatür çalışmaya başladı.

Kendisini Kanuni devrinde yaşayan Matrakçı Nasuhi isimli sanatçı çok etkilemiştir. Mimaride kazandığı disiplin ve görüşten de faydalanarak minyatüre kendine has bir çizgi ve renk getirmiştir. Ancak bunu minyatürün genel prensiplerine uyarak yapmıştır. Çalışmalarının hepsi özgün ve daha önce yapılmamış konulardır. Sanatçı yurt içinde ve yurt dışında muhtelif sergiler açmış ve sergilere katılmıştır. 35 yıldır minyatür çalışan sanatçının yurt içinde ve yurt dışında değişik koleksiyonlarda yaklaşık 300 eseri bulunmaktadır.

Eserlerinin bazıları Fransa Devlet başkanı Jacques Chirac, Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin, Santa Barbara Müzesi, Wall Street Journale , Genelkurmay Başkanlığında , T.C. Dış İşleri Bakanlığı ayrıca yeni açılan İstanbul Metrosu istasyonları, Hava Kuvvetleri 2. Ana Jet Üssü, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü, Dubai Yunanistan ve Tayland`da büyük boyutta çini üzerine yapılmış çalışmalar bulunmaktadır.

Ödüller

Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Büyük Ödülü Mevlana Başarı Ödülü Dış İşleri Bakanlığı Teşekkür Beratı Türkiye Yazalar Birliği Geleneksel Sanatlar başarı ödülü

Kişisel Sergiler

Topkapı Sarayı Basın Müzesi Atatürk Kitaplığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bandırma Kültür Merkezi Caferağa Medresesi Cemal Reşit Rey Sergi Salonu Tuğra Sanat Galerisi Ali Müfit Gürtuna Kültür Merkezi KadirHas Üniversitesi

Dış bağlantılar

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.