--}}

Norah Jones

Beatles grubunun dünyaya tanıttığı unutulmaz Hint sitar ustası Ravi Shankar'ın gayrimeşru kızı olan Norah Jones, 30 Mart 1979'da New York'ta dünyaya geldi. Dört yaşındayken annesi Sue ile birlikte Teksas'ta, Grapevine'in Dallas bölgesine yerleştiler.Norah'nın müziğe ilgi göstermeye başlamasının başlıca sebepleri arasında, annesinin geniş albüm koleksiyonu ve oldukça iyi bir dinleyici oluşu gösterilebilir.

Beatles grubunun dünyaya tanıttığı unutulmaz Hint sitar ustası Ravi Shankar'ın gayrimeşru kızı olan Norah Jones, 30 Mart 1979'da New York'ta dünyaya geldi. Dört yaşındayken annesi Sue ile birlikte Teksas'ta, Grapevine'in Dallas bölgesine yerleştiler.

Norah'nın müziğe ilgi göstermeye başlamasının başlıca sebepleri arasında, annesinin geniş albüm koleksiyonu ve oldukça iyi bir dinleyici oluşu gösterilebilir. Norah, 5 yaşındayken kilise korolarında şarkı söylemeye başladı. İki yıl sonra piyano derslerine başlayan Jones, alto saksafonda da ciddi ilerlemeler kaydetti.

"Annem bu sekiz albümlük Billie Holiday setine sahipti. Bu koleksiyondan sevdiğim diski alıp favori şarkım "You Go To My Head"i defalarca dinlerdim."

Norah 15 yaşına geldiğinde annesiyle birlikte Dallas'ın merkezine taşındı. Burada, görsel sanatlar alanında eğitim veren Booker Washington Yüksek Okulu'na yazıldı. Onaltıncı yaşgününü kutladığı kafede mikrofonun başına ilk kez geçti ve Billie Holiday favorilerinden biri olan "I'll Be Seeing You" parçasını seslendirdi.

Yüksek okulda okumaya devam ederken, 1996'da "Down Beat Student Music Awards" isimli öğrenci müzik ödülleri gecesinde "En İyi Caz Vokalisti" ve "En İyi Özgün Kompozisyon" ödüllerine layık görüldü. Bir yıl sonra, aynı yarışmada ikinci kez "En İyi Caz Vokalisti" ünvanını elde etti. Ayrıca türünü, "karanlık, caz tarzında rock müziği" şeklinde nitelendirdiği Laszlo adlı bir grupla birlikte de şarkı şarkı söylemeye başladı.

Mezuniyetinin ardından müzik eğitimiyle ünlü Kuzey Teksas Üniversitesi'ne girdi. Burada yüksek jazz piyano eğitimi aldı. 1999 yazında bir arkadaşının teklifini kabul etti ve önce Greenwich Kasabası'na, sonra da Manhattan'a gitti. Bir daha geri dönmemek üzere...

"Müzik beni burada tuttu. Onun yaşattığı duygular anlatılamayacak güzellikte."

1999 yılının Aralık ayından itibaren yaklaşık bir yıl süreyle İlhan Erşahin'in grubu Wax Poetic ile birlikte şarkı söyledi. Ancak daha sonra Jesse Harris, Lee Alexander ve Dan Rieser ile kendi grubunu oluşturdu. Ekim 2000'de Blue Note Kayıt Şirketi'yle çeşitli demo kayıtlara imza attılar. Başarılı çalışmalarının ardından 2001 yılı başında Norah, bu şirketle sözleşme imzaladı.

Gitarist Charlie Hunter'ın "Songs From The Analog Playground" albümünde; "More Than This" ve Nick Drake imzalı "Day Is Done" adlı parçaları seslendiren Jones, aynı yılın Mayıs ayında yapımcı Craig Street ile Bearsville Stüdyoları'nda "Come Away With Me" parçasının başlangıç niteliğindeki kayıt çalışmalarına başladı.

Yaz sonunda Sorcerer Sound Stüdyoları'nda ünlü Türk yapımcı Arif Mardin ile çalışmaya başladı.

"Başlangıçta endişeliydim. Çok ünlü albümlerde imzası bulunan, üstün yapımcılarla çalışmanın beni korkutacağını düşünüyordum. Ama böyle olmadı. Çünkü Arif benim için dünyadaki en güzel, en sıcak insan. Onunla çalışmak çok keyifli. Ve itiraf etmeliyim, bu seviyede, bu kalitede bir albümü beş yıldan önce çıkarabileceğimi tahmin etmiyordum. Şu anki başarımı büyük ölçüde Arif'in müthiş fikirlerine borçluyum."

Blue Note Kayıt Şirketi'nin başkanı Bruce Lundvall, "Bir melek gibi şarkı söylüyor. Parmaklarıysa okşayan tüyler..." diyor Norah ve büyüleyici sesi için... Bilgisayarın ve sintisayzırın kullanılmadığı, yalnız dört kişinin müzikleriyle doyurduğu parçalardan oluşan "Come Away With Me" albümüyle Jones, sadece yapımcılarını ve dinleyenlerini etkilemedi... 2003 Grammy ödül gecesinde genç yıldız, inanılmazı başardı. Yedi milyona varan şaşırtıcı satış rakamlarıyla bu albüm, Norah'ya "Yılın Albümü", "Yılın Pop Vokal Albümü", "Yılın Yapımı", "Yılın En İyi Genç Müzisyeni" ve "Yılın Şarkısı" ('Don't Know Why' ile...) ödüllerini kazandırdı. Arif Mardin ise "Yılın Yapımcısı" heykelciğiyle ödüllendirildi.

Norah Jones, gerçekten büyük bir başarıya imza atmıştı. 24 yaşındaki bu genç kız, etkileyici sesinin yanısıra piyano çalmadaki profesyonelliği, son albümüyle kanıtladığı şarkı sözü yazma ve düzenleme yeteneğiyle kısa sürede büyük beğeni topladı. Uzun yıllar unutulmayacak, belki de klasikler arasına girecek şarkısı "Come Away With Me"nin yanısıra "Nightingale" ve "The Long Day Is Over" da, Norah'nın müzik için yaratılmış bir isim olduğunu açıkça gösteriyordu. Genç yaşında ilk katıldığı Grammy ödül gecesinde sekiz heykelciğe birden layık görülen Jones'un adı, müzik dünyasında ölümsüzleşecek gibi görünüyor...

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Norah Jones
Norah Jones