Necmettin Hacıeminoğlu

Necmettin Hacıeminoğlu (10 Kasım 1932, Maraş - 26 Haziran 1996, Ankara), Türk dilbilimci, yazar ve fikir adamıdır.

Necmettin Hacıeminoğlu (10 Kasım 1932, Maraş - 26 Haziran 1996, Ankara), Türk dilbilimci, yazar ve fikir adamıdır.

Hayatı

Aslen Darende`nin Hacıeminzadeler sülalesinden olan Hacıeminoğlu, 1932 yılında Maraş`ta dünyaya geldi. Çok küçük yaşta iken babası Mustafa efendi`yi kaybetti. Ağabeyinin çalışmak üzere Adana`ya gitmesi ve aileye bakma görevini üstlenmesiyle orta öğrenim tahsilini Adana`da yapan Hacıeminoğlu Türk Edebiyatına, diline ve tarihine olan ilgisini, daha bu yıllarda ortaya koymuştu. Ağabeyinin de edebiyata düşkün olması sebebiyle, aile ortamında hep bu havayı alarak yetişmişti.

Edebiyat Hocası, Şevket Kutkan`ın da alakası ve destekleriyle o yıllarda ilk yazılarını yazmaya başlamış ve Nurullah Ataç`la çeşitli gazetelerde çatışmaya başlamıştır.

Üniversite öğrenimi için İstanbul`a gelen Hacıeminoğlu, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Türkoloji Bölümüne girdi. Fakülte bittikten sonra bir ara özel Osmaniye Lisesinde hocalık yapan Hacıeminoğlu, daha sonra fakültede asistanlığa başlamış ve ömrünün sonuna kadar akademik kariyerini sürdürmüştür.

İlk yazılarında Necmettin Özdesenli, Necmettin Özdarendeli isimlerini kullanan yazar daha sonra sülalesinin ismini almış ve Hacıeminoğlu olarak soy ismini değiştirmiştir. Hergün, Tercüman, Ortadoğu gibi gazetelerde, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Töre, Milli Kültür, Yeni Düşünce ve onlarca ayrı dergide binlere varan makaleler yazmıştır.

1980`li yıllara gelinirken düşüncelerini yazıya aktardığı için düşünce suçluları arasına giren Necmettin Hacıeminoğlu tutuklanarak cezaevine girmiş ve yargılanmıştır. Bu durum bir üniversite hocasının düşünce suçuyla tutuklanmasının ilk örnekleri arasındadır.

1985 yılında Trakya Üniversitesi`nde Türkoloji Bölümü`nü kurmak üzere Edirne`ye gelmiş ve 1993 yılına kadar buradaki görevini sürdürmüş, Sosyal Bilimler Enstitüsü`nü de kurarak müdürlüğünü yapmıştır.

1993 yılında İstanbul Üniversitesi Türkoloji Bölümü`ndeki kürsüsüne tekrar dönen Hacıeminoğlu 1996 yılında Ankara`da vefat etmiştir.

Eserleri

1) Lehçetü`l Hakayık (Metin Neşri, 1962)

2) Kutb`un Hüsrevü Şirin`i ye Dil Hususiyetleri (Doktora çalışması. İ.Ü Edebiyat Fakültesi Yayınlan. 1968)

3) Türk Dilinde Edatlar (Doçentlik Çalışması, Milli Eğitim Bakanlığı Yayınlan 1972)

4) Milliyetçi Eğitim Sistemi (Töre-Devlet Yay. 1972)

5) Türkçenin Karanlık Günleri (Töre-Devlet Yay. 1972)

6) Fuzuli (Toker Yayınlan, 1975)

7) Milliyetçilik-Ülkücülük-Aydınlar (Töre-Devlet Yay. 1975)

8) Türkiye`nin Çıkmazları (1975)

9) Yeni Bir Dünya (Hikayeler) (Töre-Devlet-Yay-1976)

10) Karahanlı Türkçesi ve Grameri (Türk Dil Kurumu yayınlan 1996)

11) Harezm Türkçesi ve Grameri (Baskıda)

12) Türk Dilinde Yapı Bakımından Fiiller (Kültür Bakanlığı Yay. 1992)Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.